O‘zbekistonda bolalar uchun yangi tizim joriy etiladi
2026 yil 1 fevraldan boshlab O‘zbekistonda bolalar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha yangi tizim — professional tutingan oila xizmati joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mexanizm zo‘ravonlikka uchragan, oilasidan ajratilgan yoki hayoti va sog‘lig‘iga xavf tug‘ilgan, shuningdek, ijtimoiy jihatdan xavfli sharoitda qolgan bolalarni himoya qilishga qaratilgan. Bu tizim bolalar uchun xavfsiz va ishonchli muhit yaratishni maqsad qiladi.
Mazkur amaliyotning asosiy tamoyili — bolalarni davlat muassasalariga joylashtirmasdan, imkon qadar oila muhitida parvarishlash va tarbiyalashdir. Bu usul bolalarning ruhiy holati va ijtimoiy moslashuvi uchun ancha samarali hisoblanadi.
Professional tutingan oila xizmati, avvalo, zo‘ravonlikka uchraganlar, oilasida qolishi xavfli bo‘lganlar va ijtimoiy jihatdan xavfli sharoitda yashayotgan bolalar uchun mo‘ljallangan. Bunday oilalarning vazifasi faqat boshpana berish bilan cheklanmaydi.
Ular bolaning huquqlarini himoya qilish, psixologik qo‘llab-quvvatlash, ta’limga qaytarish va jamiyatga moslashuviga yordam berish kabi mas’uliyatli vazifalarni ham bajaradi. Bu tizim bolalarga vaqtinchalik boshpana emas, balki barqaror rivojlanish va normal hayotga qaytish uchun zarur sharoit yaratishni ko‘zda tutadi.
Ushbu tashabbus bolalarni internat yoki boshqa yirik muassasalarga joylashtirish holatlarini kamaytirishga yordam beradi. Chunki bolalar uchun eng maqbul muhit — oila muhiti hisoblanadi.
Yangi tizim aynan shu tamoyilni mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda. Professional tutingan oila xizmati bolalar huquqlarini himoya qilish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tizimini kuchaytiradi.

В Узбекистане вводится новая система для детей
С 1 февраля 2026 года в Узбекистане будет введена новая система обеспечения безопасности детей — служба профессиональных приемных семей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот механизм направлен на защиту детей, подвергшихся насилию, отобранных у семьи или находящихся под угрозой для жизни и здоровья, а также тех, кто оказался в социально опасных условиях. Система ставит целью создание безопасной и надежной среды для детей.
Основной принцип данной практики — воспитание и уход за детьми в семейной среде, насколько это возможно, без помещения их в государственные учреждения. Этот подход считается более эффективным для психического состояния и социальной адаптации детей.
Служба профессиональных приемных семей предназначена прежде всего для детей, подвергшихся насилию, тех, кто находится в опасности в своей семье, и живущих в социально опасных условиях. Задачи таких семей не ограничиваются только предоставлением убежища.
Они также выполняют ответственные функции по защите прав ребенка, психологической поддержке, возвращению к обучению и помощи в социальной адаптации. Эта система предусматривает создание условий не временного убежища, а устойчивого развития и возвращения к нормальной жизни.
Инициатива поможет сократить случаи помещения детей в интернаты или другие крупные учреждения, поскольку оптимальной средой для детей считается семейная обстановка.
Ожидается, что новая система укрепит именно этот принцип. Служба профессиональных приемных семей усилит защиту прав детей и систему их социальной поддержки.