AQShdan 44 nafar o‘zbekistonlik deportatsiya qilindi
AQSh hududida qonuniy asosda qolish huquqiga ega bo‘lmagan 44 nafar O‘zbekiston fuqarosi mamlakatdan deportatsiya qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi. Qayd etilishicha, deportatsiya jarayoni doirasida maxsus charter reys tashkil etilgan bo‘lib, u 21-yanvar kuni amalga oshirilgan.
Ushbu reys orqali fuqarolar xavfsiz va tartibli ravishda Vatanga qaytarilgan. Parvoz AQShning tegishli davlat idoralari bilan yaqindan hamkorlikda tashkil etilgan.
Tashqi ishlar vazirligi mazkur tadbirni O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi amaliy hamkorlikning yorqin namunasi sifatida baholadi. Shu bilan birga, xorijda bo‘lib turgan fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularning xavfsizligini ta’minlash hamda zarurat tug‘ilganda ularni Vatanga qaytarish bo‘yicha ishlar davom ettirilayotgani ta’kidlandi.

Из США депортированы 44 гражданина Узбекистана
44 гражданина Узбекистана, не имевших законного права на пребывание на территории США, были депортированы из страны. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Министерства иностранных дел Республики Узбекистан. Отмечается, что в рамках процесса депортации был организован специальный чартерный рейс, который состоялся 21 января.
С помощью этого рейса граждане были безопасно и упорядоченно возвращены на Родину. Полет был организован в тесном сотрудничестве с соответствующими государственными органами США.
Министерство иностранных дел оценило данное мероприятие как яркий пример практического сотрудничества между Узбекистаном и США. Кроме того, подчеркнуто, что продолжается работа по защите прав и интересов граждан, находящихся за рубежом, обеспечению их безопасности и при необходимости возвращению их на Родину.