Ushbu qaror amaldagi qonunlarga to‘liq muvofiq holda qabul qilingan. O‘zbekiston Konstitutsiyasiga binoan, Oliy Majlis Senati a’zolari xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari deputatlari orasidan saylanadi.
Shunday ekan, senatorlik maqomi mahalliy Kengash deputatligi bilan bevosita bog‘liq hisoblanadi. Agar senator o‘zining mahalliy Kengash deputati sifatidagi vakolatini yo‘qotsa, u avtomatik tarzda Senat a’zoligidan ham mahrum bo‘ladi.
Bu tartib qonun bilan aniq belgilangan. Mazkur holatda Erkinjon Turdimov Sirdaryo viloyati hokimi etib tayinlangani sababli Samarqand viloyati Kengashi deputati sifatidagi maqomini yo‘qotgan.
Shu sababli uning senatorlik vakolati ham qonuniy ravishda tugatilgan. Ta’kidlanishicha, agar Turdimov keyinchalik Sirdaryo viloyati Kengashiga deputat etib saylansa, amaldagi tartibga muvofiq u yana senator etib saylanishi mumkin.
Shunday qilib, senatorlik unvoni mustaqil maqomga ega emas. U mahalliy vakillik organidagi deputatlik vakolati bilan uzviy bog‘liq bo‘lib, qonunchilikda bu munosabatlar tartibga solingan.

Срок полномочий сенатора Эркинжона Турдимова досрочно прекращён
Центральная избирательная комиссия приняла решение о досрочном прекращении полномочий Эркинжона Турдимова как члена Сената Олий Мажлиса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное решение принято в полном соответствии с действующим законодательством. Согласно Конституции Узбекистана, члены Сената Олий Мажлиса избираются из числа депутатов областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов.
Таким образом, статус сенатора напрямую связан с депутатством в местных Кенгашах. Если сенатор теряет полномочия депутата местного Кенгаша, он автоматически лишается членства в Сенате.
Этот порядок четко установлен законом. В данном случае Эркинжон Турдимов утратил статус депутата Кенгаша Самаркандской области в связи с назначением на должность хокима Сырдарьинской области.
Поэтому его полномочия сенатора также были законно прекращены. Отмечается, что если Турдимов впоследствии будет избран депутатом Кенгаша Сырдарьинской области, он может быть вновь избран сенатором в соответствии с действующим порядком.
Таким образом, звание сенатора не имеет самостоятельного статуса. Оно неразрывно связано с полномочиями депутата в органе местного представительства, и эти отношения регулируются законодательством.