Ushbu yangi xalqaro tashkilot BMTga muqobil sifatida tashkil etilgan. Imzolash marosimi Davosdagi Jahon iqtisodiy forumi doirasida o‘tkazildi.
Unda Yaqin Sharq va Janubiy Amerika davlatlari (Saudiya Arabistoni, Qatar, BAA, Argentina, Paragvay), shuningdek, O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Vengriya bosh vaziri Viktor Orban, Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan va Ozarboyjon prezidenti Ilhom Aliyev ishtirok etdi. Marosimda Tramp bilan birga sahnada 20 ga yaqin davlat vakillari bor edi.
Ammo ular orasida AQSHning G‘arbiy Yevropadagi an’anaviy ittifoqchilari ko‘rinmadi. Trampning ta’kidlashicha, Tinchlik kengashi boshqa xalqaro tashkilotlar, jumladan, BMT bilan hamkorlik qiladi.
Trampning nutqidan so‘ng, Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Levitt ushbu kengash endi rasman xalqaro tashkilot sifatida faoliyat yuritishini e’lon qildi. Marosim davomida davlat rahbarlari hujjatni imzolash uchun Trampning yoniga birma-bir chiqishdi.
Tinchlik kengashi dastlab Trampning tinchlik rejasiga muvofiq G‘azo sektorini boshqarish maqsadida tashkil etilgan. Ammo uning nizomiga ko‘ra, kengashning faoliyati ancha kengroq bo‘lib, u amalda BMTga muqobil organ sifatida ishlaydi.
Kengashga Trampning o‘zi raislik qiladi. A’zo davlatlarga kengashga qo‘shilish uchun 1 milliard dollarlik mablag‘ ajratish taklif qilinmoqda.
Ushbu taklifni hozirga qadar 60 ga yaqin davlat, jumladan, Rossiya, Belarus va Ukraina olgan. 20 yanvar kuni Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko Yevropada birinchi bo‘lib Tinchlik kengashiga a’zo bo‘lish to‘g‘risidagi hujjatni imzoladi.
Shu bilan birga, Yevropaning ayrim davlatlari kengashga a’zo bo‘lishdan bosh tortmoqda. Bunga Rossiyaning taklif qilingani sabab bo‘lgan.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin ham taklifnoma olganini tasdiqladi. U Rossiya G‘azoni boshqarish organi sifatida tashkil etilgan ushbu kengashga o‘zining AQSHda bloklangan aktivlari hisobidan 1 milliard dollar ajratishga tayyorligini ma’lum qildi.
Mazkur tashkilotning faoliyati kelgusida qanday shakllanishi esa ko‘plab davlatlar e’tiborida bo‘lib qolmoqda.

Трамп создал альтернативный Совет по безопасности ООН
Эта новая международная организация создана в качестве альтернативы ООН. Церемония подписания прошла в рамках Всемирного экономического форума в Давосе.
В ней приняли участие страны Ближнего Востока и Южной Америки (Саудовская Аравия, Катар, ОАЭ, Аргентина, Парагвай), а также президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев. На церемонии вместе с Трампом на сцене присутствовали представители около 20 стран.
Однако среди них не было традиционных союзников США в Западной Европе. По словам Трампа, Совет по миру будет сотрудничать с другими международными организациями, включая ООН.
После выступления Трампа пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт объявила, что этот совет теперь официально функционирует как международная организация. Во время церемонии главы государств по очереди подходили к Трампу для подписания документа.
Совет по миру изначально был создан в соответствии с мирным планом Трампа с целью управления сектором Газа. Однако согласно уставу, деятельность совета гораздо шире, и он фактически функционирует как альтернатива ООН.
Председателем совета является сам Трамп. Странам-членам предлагается выделить по 1 миллиарду долларов для вступления в совет.
Эту инициативу уже приняли около 60 стран, включая Россию, Беларусь и Украину. 20 января президент Беларуси Александр Лукашенко первым в Европе подписал документ о вступлении в Совет по миру.
В то же время некоторые европейские страны отказываются вступать в совет. Причиной этому стало приглашение России.
Президент России Владимир Путин также подтвердил получение приглашения. Он заявил о готовности выделить 1 миллиард долларов из заблокированных в США активов России для этой организации, созданной как орган управления Газой.
Как будет развиваться деятельность этой организации в будущем, остаётся предметом внимания многих стран.