O‘zbekistonda 21 ming kilometr yo‘l ta’mirlandi
O‘zbekiston avtomobil yo‘llari sohasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish va sifatni oshirish maqsadida respublika bo‘ylab qator yirik loyihalar amalga oshirildi. Avtomobil yo‘llari qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatimizdagi yo‘llarning umumiy uzunligi 184 596 kilometrni tashkil etadi, shundan 42 371 kilometri umumiy foydalanishdagi yo‘llar, 142 225 kilometri esa shahar va qishloq ichki yo‘llaridir.
2025 yil ushbu soha uchun sermahsul yil bo‘ldi. Jami 15 trillion 758 milliard so‘mlik ishlar bajarilib, 21 553 kilometr yo‘l va 320 ta ko‘prik tubdan ta’mirlandi.
Xalqaro standartlarga mos keluvchi “hajm usuli” joriy etilib, bu yo‘l qurilishida sifatni oshirishga xizmat qildi. Xalqaro moliya institutlari ko‘magida 213 kilometr zamonaviy yo‘l qurilishi uchun 300,3 million dollar mablag‘ jalb qilindi.
Hududlarda strategik inshootlar ishga tushirildi. Xivada 550 metrlik ilk yerosti avtomobil yo‘li qurildi.
Jizzax viloyatida esa 4 kilometr uzunlikdagi yangi yo‘l va 700 metrlik yo‘l o‘tkazgich barpo etildi. Toshkent shahrida Maxtumquli ko‘chasidan Yangi O‘zbekiston bog‘igacha bo‘lgan yo‘llar yangilandi, Olimpiya shaharchasi atrofida 21 kilometr maxsus sport yo‘lakchalari qurildi.
Yo‘llarning uzoq muddat xizmat qilishi uchun yuk avtomobillari vaznini nazorat qilish tizimi kuchaytirildi. Respublika bo‘ylab 86 ta zamonaviy o‘lchov shoxobchalari o‘rnatilmoqda, hozirda ularning 41 tasi faoliyatini boshlagan.
Bundan tashqari, “Toshkent—Bo‘stonliq” yo‘nalishida piyodalar uchun yerosti o‘tish tunneli atigi 48 soat ichida qurib bitkazildi. Soha rivoji uchun 42 ta me’yoriy hujjat va standartlar qayta ishlab chiqildi.
Bu yangiliklar yo‘l qurilishi sifatini yanada oshirishga xizmat qiladi. Sizningcha, hududingizdagi yo‘llarni yaxshilash uchun yana qanday zamonaviy texnologiyalarni joriy etish mumkin?

В Узбекистане отремонтировано 21 тысяча километров дорог
С целью развития дорожной инфраструктуры и повышения качества по всей республике реализованы ряд крупных проектов. По данным Комитета автомобильных дорог, общая протяжённость дорог в нашей стране составляет 184 596 километров, из которых 42 371 километр — дороги общего пользования, а 142 225 километров — городские и сельские внутренние дороги.
2025 год стал плодотворным для этой отрасли. Всего выполнено работ на сумму 15 триллионов 758 миллиардов сумов, капитально отремонтировано 21 553 километра дорог и 320 мостов.
Введён в действие «объёмный метод», соответствующий международным стандартам, что способствовало повышению качества дорожного строительства. При поддержке международных финансовых институтов привлечено 300,3 миллиона долларов на строительство 213 километров современных дорог.
В регионах запущены стратегические объекты. В Хиве построена первая подземная автомобильная дорога длиной 550 метров.
В Джизакской области построена новая дорога длиной 4 километра и 700-метровый путепровод. В Ташкенте обновлены дороги от улицы Махтумкули до парка Новый Узбекистан, вокруг Олимпийской деревни построены 21 километр специальных спортивных дорожек.
Для долгосрочной эксплуатации дорог усилена система контроля веса грузовых автомобилей. По республике устанавливается 86 современных пунктов взвешивания, из которых 41 уже начал работу.
Кроме того, на направлении «Ташкент—Бостанлык» подземный пешеходный переход был построен всего за 48 часов. Для развития отрасли переработано 42 нормативных документа и стандарта.
Эти нововведения способствуют дальнейшему повышению качества дорожного строительства. Как вы считаете, какие ещё современные технологии можно внедрить для улучшения дорог в вашем регионе?