O‘zbekiston Tinchlik kengashiga qo‘shilish sabablarini izohladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashqi siyosat bo‘yicha maslahatchisi Abdulaziz Komilov mamlakatning Tinchlik kengashiga qo‘shilish qarori haqida batafsil izoh berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu qaror, avvalo, xavfsizlik masalalari va tashqi siyosatning ustuvor yo‘nalishlariga zid kelmasligi bilan bog‘liq. Komilovning aytishicha, mazkur qarorga uchta asosiy omil ta’sir ko‘rsatgan.
Birinchisi, milliy manfaatlar nuqtayi nazaridan xavfsizlik masalalari, ikkinchisi, Tinchlik kengashining maqsad va vazifalari O‘zbekistonning tashqi siyosat prinsiplariga mos kelishi, uchinchisi esa Yaqin Sharq mintaqasida mamlakatning muhim manfaatlariga ega ekanligidir. Komilovning ta’kidlashicha, ushbu tashabbusning muhim yo‘nalishlaridan biri G‘azo sektoridagi harbiy va iqtisodiy inqirozni bartaraf etishdir.
Shuningdek, bu tashabbus AQSH Prezidenti Donald Tramp tomonidan ilgari surilganiga ham e’tibor qaratildi. Maslahatchi Yaqin Sharqdagi vaziyat faqat iqtisodiy yoki diplomatik manfaatlar bilan cheklanmasligini, balki bu o‘zgarishlar global va milliy xavfsizlikka ham bevosita ta’sir ko‘rsatishini qayd etdi.
Komilov ekstremizm tahdidlari haqida ham to‘xtalib o‘tdi. Ayrim O‘zbekiston fuqarolari ekstremistik guruhlarga qo‘shilib, keyinchalik mamlakatga qaytgan holatlar kuzatilgani, davlat esa ularning jamiyatga moslashuvi uchun sharoit yaratganini ta’kidladi.
Bu yondashuv xalqaro miqyosda e’tirof etilib, BMT rahbariyati tomonidan yuqori baholangan. Shuningdek, Yaqin Sharqdagi vaziyat Afg‘oniston xavfsizligiga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi qayd etildi.
Komilov xalqaro hamjamiyatni, jumladan AQSH, arab va musulmon davlatlarini, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlarini birgalikda harakat qilishga chaqirdi. O‘zbekiston rahbarining Tinchlik kengashi doirasidagi faoliyati mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzini oshirishi ta’kidlandi.
Ma’lum qilinishicha, Prezident Shavkat Mirziyoyev Davosdagi Jahon iqtisodiy forumi doirasida Donald Tramp bilan mazkur masala yuzasidan kelishuv imzolagan. Xulosa shuki, O‘zbekiston Tinchlik kengashiga xavfsizlik va milliy manfaatlar logikasiga asoslangan holda qo‘shildi.

Узбекистан объяснил причины присоединения к Совету по безопасности
Советник Президента Узбекистана по внешней политике Абдулазиз Комилов подробно прокомментировал решение страны о присоединении к Совету Безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, это решение связано, прежде всего, с вопросами безопасности и не противоречит приоритетным направлениям внешней политики. Комилов отметил, что на это решение повлияли три основных фактора.
Во-первых, вопросы безопасности с точки зрения национальных интересов, во-вторых, цели и задачи Совета Безопасности соответствуют принципам внешней политики Узбекистана, и в-третьих, страна имеет важные интересы в регионе Ближнего Востока. Комилов подчеркнул, что одним из важных направлений этой инициативы является преодоление военного и экономического кризиса в секторе Газа.
Также было отмечено, что эта инициатива была предложена Президентом США Дональдом Трампом. Советник отметил, что ситуация на Ближнем Востоке не ограничивается только экономическими или дипломатическими интересами, но эти изменения напрямую влияют на глобальную и национальную безопасность.
Комилов также остановился на угрозах экстремизма. Он отметил случаи, когда некоторые граждане Узбекистана присоединялись к экстремистским группам, а затем возвращались в страну, и государство создало условия для их адаптации в обществе.
Этот подход был признан на международном уровне и высоко оценен руководством ООН. Также было отмечено, что ситуация на Ближнем Востоке может повлиять на безопасность Афганистана.
Комилов призвал международное сообщество, включая США, арабские и мусульманские страны, а также страны Центральной Азии, действовать совместно. Было подчеркнуто, что деятельность руководства Узбекистана в рамках Совета Безопасности повысит авторитет страны на международной арене.
Сообщается, что Президент Шавкат Мирзиёев подписал соглашение по этому вопросу с Дональдом Трампом в рамках Всемирного экономического форума в Давосе. В итоге, Узбекистан присоединился к Совету Безопасности, исходя из логики безопасности и национальных интересов.