Joriy yilda kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 140 trillion so‘m miqdorida kredit mablag‘lari ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq bu kreditlar bo‘yicha shartlar qayta ko‘rib chiqiladi va hududlarning o‘ziga xos imkoniyatlari hamda ehtiyojlari inobatga olinadi. Bu haqda podrobno.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev kambag‘allikni kamaytirish va 2026 yilga borib aholining bandligini ta’minlash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda banklar tomonidan barcha hududlarga bir xil shartlarda kreditlar taklif qilinayotganini tanqid qildi. U hududlar va mahallalarning iqtisodiy imkoniyatlari bir-biridan sezilarli darajada farq qilishini ta’kidladi.
Masalan, Olmazor va Buzatov tumanlarining sharoitlarini qiyoslash noto‘g‘ri ekani aytildi. Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida esa ikkala hududga ham 17,5 foiz stavkada bir xil kreditlar ajratilayotgani tanqid qilindi.
Endilikda 37 ta iqtisodiy jihatdan qiyin ahvoldagi hududda kreditlar 12 foiz stavka asosida beriladi. Shuningdek, oilaviy tadbirkorlik dasturida eng yuqori imtiyozli kredit miqdori barcha hududlar uchun 1,5 baravarga oshirilib, 50 million so‘m qilib belgilandi.
Bundan tashqari, naslli chorva sotib olish uchun 100 million so‘mgacha, mehmon uyi, sovutkich yoki mahsulotlarni qayta ishlash texnologiyalarini tashkil etish uchun 150 million so‘mgacha garovsiz kredit berilishi mumkin. Chegaraoldi va anklav hududlaridagi 562 ta mahalla uchun esa kredit limiti 1 milliard so‘mgacha oshiriladi.
Ushbu maqsadlar uchun oilaviy biznesni moliyalashtirishga rejalashtirilgan 3,6 trillion so‘mga qo‘shimcha ravishda yana 2 trillion so‘m ajratiladi. Shuningdek, mahallalarning ixtisoslashuvini rivojlantirish uchun banklar 17 trillion so‘m kredit ajratishni rejalashtirmoqda.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish uchun olingan kreditlarning 4 foizi, mahsulotni qayta ishlash uchun esa 6 foizi kompensatsiya qilinadi.

Предоставляются льготные кредиты на условиях, соответствующих регионам
В этом году планируется выделить кредитные средства в размере 140 триллионов сумов для поддержки малого и среднего бизнеса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако условия по этим кредитам будут пересмотрены с учётом специфических возможностей и потребностей регионов. Об этом сообщает podrobno.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев на совещании, посвящённом вопросам сокращения бедности и обеспечению занятости населения к 2026 году, критиковал банки за предложение кредитов на одинаковых условиях для всех регионов. Он подчеркнул, что экономические возможности регионов и районов значительно различаются.
Например, было отмечено, что сравнивать условия в районах Олмазор и Бузатов неправильно. В рамках программы семейного предпринимательства критиковалось предоставление одинаковых кредитов под ставку 17,5% для обоих регионов.
Теперь кредиты в 37 экономически сложных регионах будут предоставляться под ставку 12%. Кроме того, максимальная сумма льготного кредита в программе семейного предпринимательства для всех регионов увеличена в 1,5 раза и установлена на уровне 50 миллионов сумов.
Кроме того, беззалоговые кредиты могут быть предоставлены до 100 миллионов сумов на покупку племенного скота, до 150 миллионов сумов на организацию гостевого дома, холодильника или технологий переработки продукции. Для 562 махаллей в приграничных и анклавных регионах лимит кредита увеличен до 1 миллиарда сумов.
Для этих целей дополнительно к запланированным 3,6 триллиона сумов на финансирование семейного бизнеса будет выделено ещё 2 триллиона сумов. Также банки планируют выделить 17 триллионов сумов кредитов для развития специализации махаллей.
Компенсация составит 4% по кредитам, взятым на выращивание сельскохозяйственной продукции, и 6% — на переработку продукции.