Prezident Toshkentda "Sinomed" tibbiyot markazini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Almazar tumaniga tashrif buyurib, yangi ko‘p tarmoqli "Sinomed" tibbiyot markazi faoliyati bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrif davlat rahbarining sog‘liqni saqlashda xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash va uning imkoniyatlarini kengaytirish borasidagi siyosatining amaliy davomidir. Hozirgi kunda mamlakatimizda tibbiy xizmatlarning 30 foizi xususiy klinikalar tomonidan ko‘rsatilmoqda.
Hukumat bu yo‘nalishda sharoitlarni yaxshilash va xususiy tibbiyot muassasalarining faoliyatini kengaytirishni maqsad qilgan. Shu maqsadda tashkil etilgan "Sinomed" markazi 30 million dollarlik yirik loyiha bo‘lib, zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan.
Uskunalar Buyuk Britaniya, Italiya, Yaponiya va Germaniyadan olib kelingan. Markaz yiliga 4500 nafargacha bemorni qabul qilish quvvatiga ega.
Bu yerda jarrohlik, pediatriya, travmatologiya, ortopediya va endokrinologiya kabi yo‘nalishlarda xizmat ko‘rsatiladi. Bundan tashqari, markazda 300 dan ortiq ish o‘rni yaratilgan, shifokorlar soni 80 nafardan oshadi.
Ularning ko‘pchiligi Janubiy Koreya, Germaniya, Turkiya, Hindiston va AQShning yetakchi klinikalarida o‘qish va amaliyot o‘tagan. Markazda xorijiy mutaxassislar ham faoliyat olib boradi, xizmatlar xalqaro standartlarga mos ravishda tashkil etilgan.
Toshkent shahridagi ilk xususiy tug‘ruq majmuasi ham ushbu markaz tarkibida ishga tushirilgan. Tug‘ruq bo‘limi bir vaqtning o‘zida 30 nafar ayolni qabul qila oladi.
Prezident homiladorlikdan boshlab tug‘ruqdan keyingi davrgacha bo‘lgan kuzatuv tizimi bilan tanishar ekan, sifatli prenatal nazorat va sog‘lom onalik madaniyatini rivojlantirish muhimligini ta’kidladi. Markazda respublikadagi eng yirik xususiy emlash punkti va yagona ixtisoslashgan sterilizatsiya markazi ham tashkil etilgan.
Shuningdek, aholiga qulaylik yaratish maqsadida koll-markazlar va mobil patronaj guruhlari yo‘lga qo‘yilgan. Klinikada kelgusida o‘rinlar sonini ko‘paytirish va bolalar uchun profilaktika dasturlarini kengaytirish rejalashtirilmoqda.
Prezident jamoa bilan suhbatda malakali shifokorlarning yurtga qaytishi va ular orqali ilg‘or tajriba hamda bilimlarning amaliyotga joriy etilishi islohotlarning muhim natijasi ekanini qayd etdi. Shuningdek, xususiy sektorning rivojlanishi aholiga tanlov imkoniyatini yaratib, xizmatlar sifatini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.

Президент ознакомился с медицинским центром "Sinomed" в Ташкенте
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Алмазарский район и ознакомился с деятельностью нового многопрофильного медицинского центра "Синомед". Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот визит является практическим продолжением политики главы государства по поддержке частного сектора в здравоохранении и расширению его возможностей. В настоящее время 30 процентов медицинских услуг в нашей стране оказываются частными клиниками.
Правительство поставило целью улучшение условий и расширение деятельности частных медицинских учреждений в этом направлении. Медицинский центр "Синомед", созданный с этой целью, представляет собой крупный проект стоимостью 30 миллионов долларов, оснащённый современными технологиями.
Оборудование было привезено из Великобритании, Италии, Японии и Германии. Центр способен принимать до 4500 пациентов в год.
Здесь оказываются услуги в таких направлениях, как хирургия, педиатрия, травматология, ортопедия и эндокринология. Кроме того, в центре создано более 300 рабочих мест, число врачей превышает 80 человек.
Большинство из них проходили обучение и практику в ведущих клиниках Южной Кореи, Германии, Турции, Индии и США. В центре также работают иностранные специалисты, услуги организованы в соответствии с международными стандартами.
В составе центра открыт первый в Ташкенте частный родильный комплекс. Родильное отделение может одновременно принимать 30 женщин.
Президент, ознакомившись с системой наблюдения от беременности до послеродового периода, подчеркнул важность качественного пренатального контроля и развития культуры здорового материнства. В центре также организован крупнейший в республике частный пункт вакцинации и единственный специализированный центр стерилизации.
Кроме того, для удобства населения созданы колл-центры и мобильные патронажные группы. В клинике планируется в будущем увеличить количество мест и расширить профилактические программы для детей.
Президент в беседе с коллективом отметил, что возвращение квалифицированных врачей в страну и внедрение через них передового опыта и знаний в практику являются важным результатом реформ. Также он подчеркнул, что развитие частного сектора создаёт для населения возможность выбора и имеет важное значение для повышения качества услуг.