Gulistonda narkolaboratoriya fosh etildi, 1,8 mlrd so‘mlik moddalar topildi
O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar vazirligi tomonidan 20-yanvardan boshlab keng koʻlamli tezkor-qidiruv va profilaktika tadbirlari oʻtkazilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chora-tadbirlar jinoyatchilikning oldini olish, giyohvandlik savdosiga qarshi kurash hamda mamlakatdagi kriminogen vaziyatni barqarorlashtirishga qaratilgan. Bu haqda uzdaily.uz xabar berdi.
Sirdaryo viloyatining Guliston shahrida avval sudlangan, 2002-yilda tugʻilgan shaxs boshqaruvidagi “Gentra” avtomobili tekshirilganida uning telefonida narkotik moddalar bilan bogʻliq maʼlumotlar aniqlangan. Oʻtkazilgan tergov natijasida ushbu shaxs 2025-yil dekabridan beri bir nechta Telegram kanallarida narkotik moddalarni tarqatish bilan shugʻullanib kelgani, shuningdek, Gulistonda yashirin narkolaboratoriya tashkil qilgani maʼlum boʻldi.
Uning uyidan 2,787 kilogramm “Pregabalin”, 1 900 dona “Pregabalin” kapsulasi, 150 dona va 1 litr suyuq “Tropikamid” hamda maxsus uskunalar topildi. Musodara qilingan mahsulotlarning umumiy qiymati 1,8 milliard so‘mga baholandi.
Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov ishlari davom etmoqda. Toshkent viloyatida esa 1983, 1988 va 1998-yillarda tug‘ilgan uch fuqaro kuchli taʼsir qiluvchi “Regapen” tabletkalarini noqonuniy sotishda gumonlanib qo‘lga olindi.
Ular “Spark” avtomobilida 144 dona “Regapen” va 89 dona “Zardeks” tabletkasini saqlashgan. Tergov davomida Yunusobod tumanidagi ijaraga olingan uyda 7 784 dona “Regapen” va 200 dona “Zardeks” tabletkasi topildi.
Shuningdek, Qo‘qon shahridan bo‘lgan, 1994-yilda tug‘ilgan shaxs Qirg‘izistondan Toshkentga 5 000 dona “Zardeks” olib kirishga urinishda ushlangan. Umuman olganda, tadbirlar davomida 13 217 dona kuchli taʼsir qiluvchi preparat musodara qilindi.
Toshkent shahrining Mirobod tumanida esa bosqinchilikda gumon qilingan guruh qo‘lga olindi. 1995-yilda tug‘ilgan shaxs va uning sheriklari ikki fuqaroni do‘pposlab, 500 AQSh dollarini qo‘lga kiritishga uringan.
Shuningdek, “Malika” savdo majmuasida telefon savdosi bilan shug‘ullangan, 2003-yilda tug‘ilgan shaxs ham ushlangan. U to‘lov masalasida kelib chiqqan kelishmovchilik sabab xaridorga tan jarohati yetkazgan.
Ushbu holatlar bo‘yicha tegishli jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, gumonlanuvchilarga nisbatan ehtiyot chorasi sifatida qamoqqa olish qo‘llandi.

В Гулистане раскрыта нарколаборатория, изъяты вещества на сумму 1,8 млрд сум
С 20 января в Узбекистане Государственная служба безопасности и Министерство внутренних дел проводят масштабные оперативно-розыскные и профилактические мероприятия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данные меры направлены на предупреждение преступности, борьбу с торговлей наркотиками и стабилизацию криминогенной обстановки в стране. Об этом сообщает uzdaily.uz.
В городе Гулистан Сырдарьинской области был проверен автомобиль «Gentra», принадлежащий ранее судимому лицу, родившемуся в 2002 году. В его телефоне обнаружена информация, связанная с наркотиками. По результатам расследования выяснилось, что с декабря 2025 года данный человек занимался распространением наркотиков через несколько Telegram-каналов, а также организовал тайную нарколабораторию в Гулистане.
В его доме изъято 2,787 килограмма «Прегабалина», 1900 капсул «Прегабалина», 150 штук и 1 литр жидкого «Тропикамида», а также специальное оборудование. Общая стоимость изъятых веществ оценена в 1,8 миллиарда сум.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 251-1 Уголовного кодекса, расследование продолжается. В Ташкентской области задержаны трое граждан, родившихся в 1983, 1988 и 1998 годах, подозреваемых в незаконной продаже сильнодействующих таблеток «Регапен».
Они хранили в автомобиле «Spark» 144 таблетки «Регапен» и 89 таблеток «Зардекс». В ходе расследования в арендованном доме в Юнусабадском районе обнаружено 7 784 таблетки «Регапен» и 200 таблеток «Зардекс».
Кроме того, житель города Коканд, родившийся в 1994 году, был задержан при попытке ввезти в Ташкент из Кыргызстана 5 000 таблеток «Зардекс». В целом в ходе мероприятий изъято 13 217 сильнодействующих препаратов.
В Мирободском районе Ташкента задержана группа подозреваемых в разбое. Лицо, родившееся в 1995 году, и его сообщники избили двух граждан и пытались завладеть 500 долларами США.
Также задержан молодой человек, родившийся в 2003 году, занимавшийся продажей телефонов в торговом комплексе «Малика». В ходе конфликта из-за оплаты он причинил покупателю телесные повреждения.
По данным фактам возбуждены соответствующие уголовные дела, подозреваемым избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.