O‘zbekistonda dorilar narxi arzonlashmoqda, elektron retsept joriy etiladi
O‘zbekistonda dori vositalari narxini pasaytirish va elektron retsept tizimini joriy etish bo‘yicha muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Farmatsevtika agentligi direktori Abdulla Azizovning ma’lum qilishicha, dori vositalarining referent narxlari pasaytirilmoqda. Bu qaror nafaqat import dorilarning narxini tartibga solishga, balki aholiga dorixonalardagi narxlarni bosqichma-bosqich arzonlashtirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Azizovning so‘zlariga ko‘ra, 2023-yil 5-dekabr kuni 2 mingta dori vositasining narxi distribyutorlar uchun o‘rtacha 40-60 foizgacha kamaytirildi. Bu o‘zgarish yurtimiz iqtisodiyotiga taxminan 70 million dollar miqdorida ijobiy ta’sir ko‘rsatgan.
Shuningdek, ushbu dorilarning narxlaridagi pasayish dorixonalardagi chakana narxlarda ham aks etishi va bu o‘zgarishlar 2024-yil 1-martdan boshlab sezilishi kutilmoqda. Farmatsevtika agentligi yana 4 mingta import dori vositasining narxini tushirish rejasini ham ishlab chiqdi.
Umuman olganda, 2024-yil davomida 6 mingga yaqin dori vositalarining narxi arzonlashishi kutilmoqda. Bu aholining dori-darmon xarajatlarini kamaytirishga yordam beradi.
Bundan tashqari, 2026-yilda elektron retsept tizimi to‘liq joriy etilishi rejalashtirilgan. Hozircha bu tizim sinovdan o‘tkazilmoqda.
Shu kungacha 400 mingdan ortiq elektron retsept yozilgan, biroq faqat 54 mingtasi dorixonalarda amalda qo‘llanilgan. Shu sababli, nazoratni kuchaytirish va tizimni to‘liq ishga tushirish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Soliq qo‘mitasi va Bosh prokuratura bilan birgalikda tizimda yuzaga kelayotgan kamchiliklarni bartaraf etish rejalashtirilgan. Mazkur o‘zgarishlar dorilar bozorida shaffoflikni ta’minlash, aholiga qulaylik yaratish hamda dori vositalarining narxini maqbullashtirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

В Узбекистане снижаются цены на лекарства, вводится электронный рецепт
В Узбекистане осуществляются важные изменения по снижению цен на лекарственные средства и внедрению системы электронных рецептов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам директора Агентства по фармацевтике Абдуллы Азизова, референтные цены на лекарственные средства снижаются. Это решение направлено не только на регулирование цен на импортные лекарства, но и на поэтапное удешевление цен в аптеках для населения.
По словам Азизова, 5 декабря 2023 года цены на 2000 лекарственных средств для дистрибьюторов были снижены в среднем на 40-60 процентов. Это изменение оказало положительное влияние на экономику нашей страны примерно на 70 миллионов долларов.
Кроме того, ожидается, что снижение цен на эти лекарства отразится и на розничных ценах в аптеках, и эти изменения будут заметны с 1 марта 2024 года. Агентство по фармацевтике также разработало план снижения цен на ещё 4000 импортных лекарственных средств.
В целом, в течение 2024 года ожидается снижение цен примерно на 6000 лекарственных средств. Это поможет снизить расходы населения на лекарства.
Кроме того, планируется полное внедрение системы электронных рецептов в 2026 году. В настоящее время эта система проходит испытания.
До настоящего времени было выписано более 400 тысяч электронных рецептов, однако только 54 тысячи из них были фактически использованы в аптеках. По этой причине предпринимаются меры по усилению контроля и полному запуску системы.
Совместно с Налоговым комитетом и Генеральной прокуратурой планируется устранение выявленных недостатков в системе. Эти изменения направлены на обеспечение прозрачности на рынке лекарств, создание удобств для населения и оптимизацию цен на лекарственные средства.