Samarqandda 500 mln dollarlik qog‘oz zavodi quriladi
Samarqand viloyatida sanoat kartoni, qadoqlash va ofis qog‘ozlarini ishlab chiqaruvchi yirik zavod qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha uchun Xitoyning Hanrun Paper Company kompaniyasi tomonidan 500 million AQSH dollari miqdorida sarmoya kiritilishi ko‘zda tutilgan. Bu haqda kompaniya vakillari Samarqand viloyati hokimi Adiz Boboyev bilan uchrashuvda ma’lum qilishgan.
Ushbu xabar uzdaily.uz saytida e’lon qilingan. Loyihaga ko‘ra, zamonaviy ishlab chiqarish majmuasi besh bosqichda qurilib, ishga tushiriladi.
Bu majmua sanoat kartoni, qadoqlash qog‘ozi va ofis qog‘ozi ishlab chiqarishga ixtisoslashadi. Zavod faoliyati uchun 50 gektardan ortiq yer maydoni ajratilishi rejalashtirilgan.
Hozirda Urgut erkin iqtisodiy zonasi hududidagi “Hishrau 2” massivida yer uchastkalari tanlanmoqda va yaqin kunlarda ushbu yerlar auksionga chiqarilishi kutilmoqda. Investorlarga ko‘ra, bu zavod Markaziy Osiyoda o‘ziga xos yirik korxona bo‘ladi.
Loyihaning amalga oshirilishi natijasida qariyb 3 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi. Shuningdek, korxona ishga tushgach, davlat budjetiga yiliga 50–60 million AQSH dollari miqdorida soliq tushumlari kelib tushishi prognoz qilinmoqda.
Viloyat hokimi bu loyiha hududning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish dasturlariga mosligini ta’kidlab, loyiha jarayonini qo‘llab-quvvatlash uchun zarur tashkiliy va infratuzilmaviy masalalar tezkorlik bilan hal etilishini ma’lum qildi.

В Самарканде построят бумажный завод стоимостью 500 млн долларов
В Самаркандской области планируется строительство крупного завода по производству промышленного картона, упаковочной и офисной бумаги. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для реализации данного проекта китайская компания Hanrun Paper Company планирует инвестировать 500 миллионов долларов США. Об этом представители компании сообщили на встрече с хокимом Самаркандской области Адизом Бобоевым.
Эта информация была опубликована на сайте uzdaily.uz. Согласно проекту, современный производственный комплекс будет построен и введён в эксплуатацию в пять этапов.
Комплекс будет специализироваться на производстве промышленного картона, упаковочной и офисной бумаги. Для работы завода планируется выделить земельный участок площадью более 50 гектаров.
В настоящее время на территории свободной экономической зоны Ургут в массиве «Хишрау 2» проводится отбор земельных участков, и в ближайшие дни ожидается проведение аукциона по этим участкам. По мнению инвесторов, этот завод станет уникальным крупным предприятием в Центральной Азии.
В результате реализации проекта будет создано около 3 тысяч новых рабочих мест. Кроме того, после запуска предприятия прогнозируется ежегодное поступление в государственный бюджет налогов в размере 50–60 миллионов долларов США.
Хоким области подчеркнул соответствие проекта программам социально-экономического развития региона и сообщил, что для поддержки процесса реализации проекта необходимые организационные и инфраструктурные вопросы будут оперативно решены.