Tog‘ hududlarida qor ko‘chishi xavfi e’lon qilindi
O‘zgidromet xizmati 31-yanvar va 1–3-fevral kunlari respublika hududida kuzatiladigan yog‘ingarchilik va havo haroratidagi keskin o‘zgarishlar sababli tog‘li hududlarda qor ko‘chishi xavfi mavjudligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ob-havo sharoitida tog‘ oldi va tog‘li hududlarda harakatlanishda ehtiyotkorlikni kuchaytirish zarur. Chunki yo‘llar sirpanchiq bo‘lishi, ko‘rinuv pasayishi va ayrim joylarda xavf kuchayishi mumkin.
Qor ko‘chishi xavfi mavjud hududlar quyidagilardir: Qashqadaryo viloyatining Dehqonobod, Kitob, Qamashi va Shahrisabz tumanlari; Surxondaryo viloyatining Boysun, Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo va Uzun tumanlari; Samarqand viloyatining Nurobod, Qo‘shrabot, Samarqand va Urgut tumanlari; Jizzax viloyatining Baxmal va Zomin tumanlari; Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Parkent, Ohangaron tumanlari, xususan Chotqol tizmasi tog‘lari; Namangan viloyatining Pop tumani. Mutaxassislar ushbu hududlarda yashovchi aholi, tog‘li hududlarga safarga chiqqanlar va ayniqsa haydovchilardan hushyor bo‘lishni so‘ramoqda.
Zaruratsiz tog‘ yo‘nalishlariga safarni kechiktirish, yo‘lga chiqqan taqdirda esa masofa saqlash, tezlikni oshirmaslik va rasmiy ogohlantirishlarga qat’iy rioya qilish tavsiya etiladi. Bu kabi choralar inson xavfsizligini ta’minlashda muhim hisoblanadi.

Служба Узгидромет сообщила о наличии угрозы схода лавин в горных районах из-за осадков и резких изменений температуры воздуха на территории республики 31 января и 1–3 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz.
В таких погодных условиях необходимо усилить осторожность при передвижении в предгорных и горных районах. Дороги могут быть скользкими, видимость ухудшаться, а в некоторых местах опасность возрастать.
Районы с угрозой схода лавин включают: районы Дехканабад, Китаб, Камаши и Шахрисабз Кашкадарьинской области; районы Бойсун, Кумкурган, Сариасия и Узун Сурхандарьинской области; районы Нурабад, Кушрабат, Самарканд и Ургут Самаркандской области; районы Бахмал и Зомин Джизакской области; районы Бостанлык, Паркент, Охангарон Ташкентской области, в частности горы хребта Чаткаль; район Поп Наманганской области. Специалисты призывают жителей этих районов, путешествующих в горные районы, а особенно водителей, быть бдительными.
Рекомендуется отложить поездки в горные районы без необходимости, а при выезде соблюдать дистанцию, не увеличивать скорость и строго следовать официальным предупреждениям. Такие меры важны для обеспечения безопасности людей.