1-fevralda O‘zbekistonda iliq havo va yomg‘ir kutilmoqda
1-fevral kuni O‘zbekistonga Turkmaniston hududidan namroq va nisbatan iliq havo oqimi kirib kelishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu sababli mamlakatning ayrim hududlarida asosan yomg‘ir ko‘rinishidagi yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyati va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida esa ob-havo yog‘ingarchiliksiz bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Respublikaning ba’zi hududlarida tuman tushishi ehtimoli bor, bu esa ayniqsa ertalabki soatlarda transport qatnovi uchun qiyinchilik tug‘dirishi mumkin. Shu bois haydovchilarga yo‘llarda ehtiyotkor bo‘lish tavsiya etiladi.
Kutilayotgan iliq havo oqimi natijasida harorat foni sezilarli darajada ko‘tariladi. Kechasi sovuq pasayib, 1-fevralga kelib, tungi harorat 1–6 daraja iliq atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Kunduz kunlari esa harorat 10–15 darajagacha ko‘tariladi. Toshkent shahrida kechasi harorat 3–5 daraja iliq, kunduzi esa 12–14 daraja iliq bo‘lishi mumkin.
Xulosa qilib aytganda, qish faslining sovuq ob-havosi biroz yumshaydi. Ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘ishi mumkinligi sababli zontni unutmaslik tavsiya etiladi.

1 февраля в Узбекистане ожидается теплая погода и дождь
1 февраля в Узбекистан ожидается поступление более влажного и относительно теплого воздушного потока с территории Туркменистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По этой причине в некоторых регионах страны возможно выпадение осадков преимущественно в виде дождя. В Республике Каракалпакстан, Хорезмской области и Ферганской долине прогнозируется безосадочная погода.
В некоторых районах республики возможен туман, что особенно утром может создать трудности для транспортного движения. Поэтому водителям рекомендуется быть осторожными на дорогах.
В результате ожидаемого теплого воздушного потока фон температуры значительно повысится. Ночью холод спадет, и к 1 февраля ночная температура ожидается около 1–6 градусов тепла.
Днем температура поднимется до 10–15 градусов. В Ташкенте ночью температура будет 3–5 градусов тепла, днем — 12–14 градусов тепла.
В заключение можно сказать, что холодная погода зимнего сезона немного смягчится. В связи с возможным дождем в некоторых районах рекомендуется не забывать зонт.