O‘zbekistonda ayrim hududlarda mahalliy hokimiyat organlari xodimlarni aholini ro‘yxatga olish ishlariga ish vaqtidan tashqari majburan jalb qilgan holatlar aniqlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mehnat inspeksiyasi ma’lumotiga ko‘ra, bunday vaziyatlar ayrim joylarda "majburiy topshiriq" sifatida amalga oshirilgan. O‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida Buxoro shahri, Oltinko‘l, Asaka va Marhamat tumanlari hokimliklariga rasmiy ogohlantirish xatlari yuborilgan.
Shuningdek, Andijon viloyati hokimligiga qonunbuzarliklarni bartaraf etish bo‘yicha taqdimnoma kiritilgan. Mehnat inspeksiyasi ta’kidlaganidek, xodimlarni roziligisiz ish vaqtidan tashqari ishlarga jalb qilish majburiy mehnat hisoblanadi va bu holat amaldagi qonunchilikka zid.
Ayniqsa, bunday qonunbuzarliklarning davlat organlari tomonidan sodir etilishi jiddiy tashvishga sabab bo‘lmoqda. Inspeksiya eslatishicha, ish vaqtidan tashqari mehnat faqat xodimning ixtiyoriy roziligi bilan amalga oshirilishi kerak.
Bunda O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 262-moddasiga muvofiq, qo‘shimcha ish uchun tegishli haq to‘lanishi shart. Qonunga binoan, dastlabki ikki soat uchun kamida 1,5 baravar, undan keyingi soatlar uchun esa kamida 2 baravar miqdorda ish haqi to‘lanishi belgilangan.

Принудительный труд: официальное предупреждение властям
В Узбекистане в некоторых регионах выявлены случаи, когда органы местной власти принудительно привлекали сотрудников к переписи населения вне рабочего времени. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Инспекции труда, такие ситуации имели место в некоторых местах в виде «принудительного задания». По результатам проведённых проверок официальные письма с предупреждениями были направлены в хокимияты города Бухары, Ольтинкульского, Асакского и Мархаматского районов.
Кроме того, в хокимият Андижанской области было внесено представление об устранении нарушений закона. Как подчеркнула Инспекция труда, привлечение сотрудников к работе вне рабочего времени без их согласия считается принудительным трудом и противоречит действующему законодательству.
Особенно серьёзную обеспокоенность вызывает совершение таких нарушений органами государственной власти. Инспекция напоминает, что работа вне рабочего времени должна осуществляться только с добровольного согласия сотрудника.
В соответствии со статьёй 262 Трудового кодекса Республики Узбекистан за дополнительную работу должна выплачиваться соответствующая оплата. По закону, за первые два часа — не менее чем в 1,5 раза, а за последующие часы — не менее чем в 2 раза повышенная оплата труда.