Ikkinchi farzand uchun suyunchi puli tartibi o‘zgarmaydi
Toshkent shahrida 29-yanvar kuni jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan ikkinchi farzand uchun beriladigan suyunchi puli bo‘yicha amaldagi tartib o‘zgarmasligi ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlik departamenti direktori Sherzod Muhammadovning ta’kidlashicha, birinchi farzand uchun suyunchi puli barcha ayollarga to‘liq to‘lanadi. Bu to‘lovni Ijtimoiy himoya agentligi amalga oshiradi.
Ikkinchi farzand uchun esa suyunchi puli faqat ijtimoiy himoya reestriga kiritilgan kam ta’minlangan oilalarga beriladi. Uchrashuvda qayd etilishicha, hozirda bu tartibni o‘zgartirish rejalari yoki tayyor ishlanmalar yo‘q.
Demak, 2026-yilda ham ikkinchi farzand uchun suyunchi puli faqat ijtimoiy yordamga muhtoj oilalarga to‘lanadi. Hozirda suyunchi puli miqdori mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 70,3 foiziga teng bo‘lib, bu 890 ming so‘mni tashkil etmoqda.
2024-yil mart oyidan beri birinchi farzand uchun barcha ayollar suyunchi puli olmoqda, ikkinchi farzand uchun esa faqat kam ta’minlangan oilalar ushbu yordamni olish huquqiga ega. Uchinchi va undan keyingi farzandlar uchun esa bunday to‘lov umuman ko‘zda tutilmagan.
Davlat byudjeti ko‘rsatkichlariga ko‘ra, 2024-yilda suyunchi puli uchun 382,4 milliard so‘m, 2025-yilda esa 275 milliard so‘m ajratilgan. 2026-yilda bu summa 229,8 milliard so‘mga kamaytirilishi rejalashtirilgan.
Xulosa qilib aytganda, amaldagi tartib saqlanib qoladi: birinchi farzand uchun suyunchi puli barcha ayollarga beriladi, ikkinchi farzand uchun esa faqat ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar ushbu yordamni oladi. Bu haqda Daryo nashri xabar berdi.

Порядок выплаты пособия при рождении второго ребенка не изменяется
В Ташкенте 29 января на встрече с журналистами Министерство экономики и финансов сообщило, что действующий порядок выплаты пособия при рождении второго ребенка не изменится. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам директора департамента министерства Шерзода Мухаммадова, пособие при рождении первого ребенка выплачивается всем женщинам в полном объеме. Эта выплата осуществляется Агентством социальной защиты.
Пособие при рождении второго ребенка предоставляется только малообеспеченным семьям, включенным в реестр социальной защиты. На встрече было отмечено, что в настоящее время нет планов или разработок по изменению этого порядка.
Таким образом, в 2026 году пособие при рождении второго ребенка также будет выплачиваться только семьям, нуждающимся в социальной помощи. В настоящее время размер пособия составляет 70,3% от минимальной заработной платы, что составляет 890 тысяч сумов.
С марта 2024 года все женщины получают пособие при рождении первого ребенка, а пособие при рождении второго ребенка имеют право получать только малообеспеченные семьи. Для третьего и последующих детей такие выплаты вообще не предусмотрены.
Согласно показателям государственного бюджета, в 2024 году на пособия выделено 382,4 миллиарда сумов, в 2025 году — 275 миллиардов сумов. В 2026 году эта сумма планируется сократить до 229,8 миллиарда сумов.
В заключение можно сказать, что действующий порядок сохранится: пособие при рождении первого ребенка будет выплачиваться всем женщинам, а пособие при рождении второго ребенка — только семьям, нуждающимся в социальной защите. Об этом сообщает издание Daryo.