2025 yilda O‘zbekistonda 177 ming kishi vafot etdi
O‘zbekistonda 2025 yilda hayotdan ko‘z yumganlar soni 177 104 nafarni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Ushbu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan 2,7 ming kishiga ko‘paygan.
Yil davomida vafot etganlarning 55,1 foizi erkaklar (97,5 ming kishi), 44,9 foizi esa ayollar (79,6 ming kishi) bo‘ldi. Shuningdek, o‘lim holatlarining 54,1 foizi shahar hududlarida (95,7 ming kishi), 45,9 foizi esa qishloq joylarida (81,4 ming kishi) qayd etilgan.
O‘lim sabablari orasida qon aylanish tizimi kasalliklari yetakchilik qilmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yil davomida ushbu sababdan 104 mingdan ortiq fuqaro hayotdan ko‘z yumgan.
Shuningdek, o‘sma kasalliklari, nafas olish organlari kasalliklari va boshqa turli kasalliklar ham o‘lim holatlariga sabab bo‘lgan. Hududlar bo‘yicha o‘lim ko‘rsatkichlarida Samarqand viloyati 19 670 nafar bilan birinchi o‘rinda turadi.
Keyingi o‘rinlarda Farg‘ona (18 695), Toshkent viloyati (16 984) va Toshkent shahri (16 926) joylashgan. Eng past ko‘rsatkich esa Navoiy viloyatida bo‘lib, bu yerda 4781 nafar fuqaro vafot etgan.
2025 yil avgust oyida Mustaqillik kuni munosabati bilan bo‘lib o‘tgan tadbirda Prezident Shavkat Mirziyoyev tibbiyot sohasiga ajratilayotgan mablag‘lar 6 barobar oshirilganini ta’kidladi. Bu esa aholining umr davomiyligi ko‘rsatkichlarini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Masalan, 1991 yilda aholining o‘rtacha umr davomiyligi 66,4 yoshni tashkil qilgan bo‘lsa, 2024 yilga kelib bu ko‘rsatkich 75,1 yoshga yetgan. O‘zbekistonda 2030 yilga qadar aholining o‘rtacha umr davomiyligini 78 yoshga yetkazish reja qilingan.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda bu borada ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda.

В 2025 году в Узбекистане умерло 177 тысяч человек
Об этом сообщили в Национальном статистическом комитете. Этот показатель увеличился на 2,7 тысячи человек по сравнению с 2024 годом.
В течение года 55,1% умерших были мужчины (97,5 тысячи человек), 44,9% — женщины (79,6 тысячи человек). Также 54,1% случаев смерти зарегистрированы в городских районах (95,7 тысячи человек), 45,9% — в сельской местности (81,4 тысячи человек).
Среди причин смерти лидируют заболевания системы кровообращения. По данным, в 2025 году более 104 тысяч граждан умерли по этой причине.
Кроме того, причиной смерти стали онкологические заболевания, болезни органов дыхания и другие различные болезни. По регионам по показателям смертности первое место занимает Самаркандская область с 19 670 случаями.
Следующими идут Ферганская область (18 695), Ташкентская область (16 984) и город Ташкент (16 926). Самый низкий показатель зафиксирован в Навоийской области, где умерло 4 781 человек.
В августе 2025 года на мероприятии, посвящённом Дню независимости, Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что финансирование сферы здравоохранения увеличено в 6 раз. Это способствует улучшению показателей продолжительности жизни населения.
Например, в 1991 году средняя продолжительность жизни населения составляла 66,4 года, а к 2024 году этот показатель достиг 75,1 года. В Узбекистане планируется довести среднюю продолжительность жизни населения до 78 лет к 2030 году.
По данным Национального статистического комитета, в последние годы наблюдаются положительные изменения в этой области.