2025 yilda 63 mingdan ortiq shaxs sudlangan
Oliy sud ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekiston sudlarida katta hajmdagi jinoyat ishlari ko‘rib chiqilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistikaga ko‘ra, sudlarda 63 ming 177 ta jinoyat ishi bo‘yicha 79 ming 554 nafar shaxsga oid ishlar ko‘rib chiqilgan. Yil yakunida jami 63 ming 340 nafar shaxs sudlangan.
Shundan 18 ming 816 nafari ozodlikdan mahrum qilish jazosiga hukm qilingan, qolgan 43 ming 531 nafariga esa boshqa turdagi jazolar qo‘llanilgan. Shuningdek, 993 nafar shaxs shartli hukm asosida jazoga tortilgan.
Sudlanganlarning asosiy qismini erkaklar tashkil qilgan bo‘lib, ularning soni 55 ming 829 nafarni tashkil etgan. Ayollar esa 7 ming 511 nafarga teng.
Yoshlar orasida ham sudlanganlar ko‘p bo‘lib, 23 ming 973 nafar yosh jinoyatchi qayd etilgan. Ulardan 2 ming 431 nafari voyaga yetmaganlar.
Shu bilan birga, 60 yoshdan oshgan sudlanganlar soni 2 ming 830 nafarni tashkil etgan. E’tiborga molik yana bir ko‘rsatkich shuki, 422 nafar shaxs to‘liq oqlanib, reabilitatsiya qilingan.
Yarashuv institutlari qo‘llanilishi natijasida esa 13 ming 224 nafar shaxs jinoiy javobgarlikdan ozod etilgan. Jinoyat ishlari bo‘yicha eng ko‘p sud jarayonlari Toshkent shahri, Farg‘ona, Toshkent, Samarqand va Namangan viloyatlarida o‘tkazilgan.
Bu ko‘rsatkichlar huquqiy madaniyatni oshirish, profilaktik chora-tadbirlarni kuchaytirish va jamoat nazoratini mustahkamlash zarurligini yana bir bor namoyon etmoqda. Manba: zamin.uz

В 2025 году более 63 тысяч человек были осуждены
Согласно данным Верховного суда, в 2025 году в судах Узбекистана рассматривалось большое количество уголовных дел. Об этом сообщает Zamin.uz.
По статистике, в судах рассматривались дела по 63 177 уголовным делам, касающимся 79 554 лиц. По итогам года всего было осуждено 63 340 человек.
Из них 18 816 человек были приговорены к лишению свободы, а к остальным 43 531 применены другие виды наказаний. Также 993 человека были осуждены условно.
Основную часть осужденных составляли мужчины — их количество составило 55 829 человек. Женщин было 7 511.
Среди молодежи также много осужденных — зарегистрировано 23 973 молодых преступника. Из них 2 431 — несовершеннолетние.
Кроме того, количество осужденных старше 60 лет составило 2 830 человек. Еще одним примечательным показателем является то, что 422 человека были полностью оправданы и реабилитированы.
В результате применения институтов примирения 13 224 человека были освобождены от уголовной ответственности. Наибольшее количество судебных процессов по уголовным делам проходило в городе Ташкент, а также в Ферганской, Ташкентской, Самаркандской и Наманганской областях.
Эти показатели вновь подчеркивают необходимость повышения правовой культуры, усиления профилактических мер и укрепления общественного контроля. Источник: zamin.uz