O‘zbekistonda ta’lim olayotgan xorijliklar soni oshdi
Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan e’lon qilingan dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yil davomida O‘zbekistonga ta’lim olish maqsadida jami 39 700 nafar xorijlik talaba kelgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 58,2 foizga yuqori. Ushbu o‘sish xorijliklar orasida O‘zbekistonda ta’lim olishga qiziqish ortayotganini ko‘rsatadi.
Statistik ma’lumotlarga qaraganda, xorijiy talabalarning eng ko‘p qismi Hindistondan kelgan bo‘lib, ularning soni 17 241 nafarga yetgan. Ikkinchi o‘rinda Turkmaniston fuqarolari bo‘lib, ular 9 349 nafarni tashkil etadi.
Keyingi o‘rinda Tojikistonlik talabalar qayd etilgan bo‘lib, ularning soni 2 904 nafarni tashkil qiladi. Shuningdek, Pokiston (1 779), Xitoy (1 428), Janubiy Koreya (917), Qirg‘iziston (912), Misr (893), Filippin (745) va AQSh (482) fuqarolari ham O‘zbekistonda ta’lim olish uchun tanlov qilgan.
Qolgan 3 011 nafar talaba esa boshqa davlatlardan kelgan. Ushbu ma’lumotlar xorijlik talabalar orasida O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalariga qiziqish ortib borayotganini tasdiqlaydi.

В Узбекистане увеличилось количество иностранных студентов, обучающихся в стране
По предварительным данным, опубликованным Государственным комитетом по статистике, в 2025 году в Узбекистан приехало всего 39 700 иностранных студентов с целью получения образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель на 58,2% выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Этот рост свидетельствует о возросшем интересе иностранных студентов к обучению в Узбекистане.
Согласно статистическим данным, большинство иностранных студентов приехали из Индии — их число достигло 17 241 человека. На втором месте находятся граждане Туркменистана, которых насчитывается 9 349.
Далее следуют студенты из Таджикистана — их количество составляет 2 904 человека. Также выбор в пользу обучения в Узбекистане сделали граждане Пакистана (1 779), Китая (1 428), Южной Кореи (917), Кыргызстана (912), Египта (893), Филиппин (745) и США (482).
Оставшиеся 3 011 студентов прибыли из других стран. Эти данные подтверждают растущий интерес иностранных студентов к высшим учебным заведениям Узбекистана.