2025 yilda O‘zbekistonda 177 mingdan ortiq kishi vafot etdi
2025 yilda O‘zbekiston bo‘ylab 177 104 nafar fuqaroning vafoti qayd etilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Statistika agentligi ma’lumot berdi. Ushbu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan 2 700 taga ko‘proqni tashkil etadi.
Vafot etganlarning 55,1 foizi erkaklar (97,5 ming nafar), 44,9 foizi esa ayollar (81,4 ming nafar) hissasiga to‘g‘ri kelgan. O‘lim holatlari shahar aholisi orasida 54,1 foizni, qishloq aholisi orasida esa 45,9 foizni tashkil etgan.
Statistik tahlillarga ko‘ra, o‘limning asosiy sababi yurak-qon tomir kasalliklari, ya’ni qon aylanish tizimi kasalliklari bo‘lib qolmoqda. 2025 yilda aynan shu sababdan 104 mingdan ortiq fuqaro hayotdan ko‘z yumgan.
Shuningdek, neoplazmalar, nafas olish yo‘llari va boshqa turdagi kasalliklar ham o‘lim holatlari orasida yuqori o‘rinlarni egallagan. Hududlar bo‘yicha eng yuqori o‘lim ko‘rsatkichlari Samarqand viloyati (19 670 nafar), Farg‘ona viloyati (18 695 nafar) va Toshkent viloyati (16 984 nafar)da qayd etilgan.
Toshkent shahrida esa 16 926 fuqaro vafot etgan. Eng past ko‘rsatkichlar Sirdaryo viloyati (4 624 nafar) va Navoiy viloyati (4 781 nafar)da qayd etilgan.
Shu bilan birga, mamlakatda o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligi o‘sishda davom etmoqda. 1991 yilda bu ko‘rsatkich 66,4 yoshni tashkil etgan bo‘lsa, 2024 yilga kelib 75,1 yoshga yetgan.
2030 yilga borib o‘rtacha umr ko‘rishni 78 yoshga yetkazish reja qilingan. Xulosa qilib aytganda, raqamlar og‘ir bo‘lsa-da, chora-tadbirlar aniq: profilaktika, o‘z vaqtida tibbiy ko‘rikdan o‘tish va sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish kelajak uchun muhim ahamiyatga ega.

В 2025 году в Узбекистане скончались более 177 тысяч человек
В 2025 году по всей территории Узбекистана было зарегистрировано 177 104 случая смерти граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Агентстве статистики. Этот показатель на 2 700 больше по сравнению с 2024 годом.
55,1% умерших составили мужчины (97,5 тысячи человек), а 44,9% — женщины (81,4 тысячи человек). Смертность среди городского населения составила 54,1%, среди сельского — 45,9%.
Согласно статистическому анализу, основной причиной смерти остаются сердечно-сосудистые заболевания, то есть болезни системы кровообращения. В 2025 году по этой причине скончались более 104 тысяч граждан.
Также среди причин смерти высокие показатели занимают новообразования, заболевания дыхательных путей и другие виды болезней. По регионам наибольшее количество смертей зарегистрировано в Самаркандской области (19 670 человек), Ферганской области (18 695 человек) и Ташкентской области (16 984 человека).
В городе Ташкент умерло 16 926 человек. Наименьшие показатели зарегистрированы в Сырдарьинской области (4 624 человека) и Навоийской области (4 781 человек).
В то же время средняя продолжительность жизни в стране продолжает расти. В 1991 году этот показатель составлял 66,4 года, а к 2024 году достиг 75,1 года.
К 2030 году планируется довести среднюю продолжительность жизни до 78 лет. Подводя итог, несмотря на тяжесть цифр, меры ясны: профилактика, своевременное медицинское обследование и пропаганда здорового образа жизни имеют важное значение для будущего.