O‘zbekistonda kuchli shamol kutilmoqda, ogoh bo‘ling!
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) 2-fevral kuni uchun tezkor ogohlantirish e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xabarga ko‘ra, mamlakatning ayrim hududlarida shamolning kuchayishi kutilmoqda. Jumladan, Buxoro, Navoiy, Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo va Qashqadaryo viloyatlarining ayrim hududlarida shamol tezligi 13–18 metr/sekundgacha yetishi mumkin.
Toshkent shahrida esa shamol kuchi 12–15 metr/sekund atrofida bo‘lishi taxmin qilinmoqda. Mutaxassislar kuchli shamol sababli xavfsizlik choralarini ko‘rishni tavsiya qilmoqda.
Xususan, ko‘chada yengil narsalarni, masalan, reklama bannerlari, qurilish materiallari yoki velosiped va samokatlarni mustahkam bog‘lash lozim. Shuningdek, baland daraxtlar va elektr simlari yaqinida ehtiyotkorlik bilan harakat qilish zarur.
O‘zgidrometning ogohlantirishiga ko‘ra, kuchli shamol xavfi tufayli fuqarolar o‘z xavfsizligiga e’tibor qaratishi, zarur choralarni ko‘rishi lozim. Shunday kunlarda ehtiyotsizlik ko‘ngilsiz holatlarga olib kelishi mumkin.

В Узбекистане ожидается сильный ветер, будьте осторожны!
Центр гидрометеорологии Республики Узбекистан (Узгидромет) объявил экстренное предупреждение на 2 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению, в некоторых регионах страны ожидается усиление ветра. В частности, в отдельных районах Бухарской, Навоийской, Ташкентской, Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской и Кашкадарьинской областей скорость ветра может достигать 13–18 метров в секунду.
В городе Ташкент ожидается скорость ветра около 12–15 метров в секунду. Специалисты рекомендуют принять меры безопасности из-за сильного ветра.
В частности, на улице необходимо надежно закрепить легкие предметы, такие как рекламные баннеры, строительные материалы, велосипеды и самокаты. Также следует осторожно передвигаться рядом с высокими деревьями и электрическими проводами.
По предупреждению Узгидромета, из-за угрозы сильного ветра гражданам следует уделять внимание собственной безопасности и принимать необходимые меры. В такие дни неосторожность может привести к неприятным ситуациям.