Haydovchilik guvohnomasi olish tartibi soddalashtirildi
2026 yil 1 fevraldan boshlab haydovchilik guvohnomasini olish tartibida o‘zgarishlar kiritiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda A va B toifalar bo‘yicha haydovchilik guvohnomasini olish uchun nazariy darslarda qatnashish ixtiyoriy etib belgilandi. Fuqarolar nazariy bilimlarni o‘zlari mustaqil ravishda o‘rganishlari va o‘zlashtirishlari mumkin bo‘ladi.
Biroq amaliy mashg‘ulotlar o‘z ahamiyatini yo‘qotmaydi va ularni to‘liq bajarish majburiy hisoblanadi. Amaliy mashg‘ulotlardan voz kechish imkoni mavjud emas.
Ushbu jarayonlarning barchasi elektron tizim orqali nazorat qilinadi va rasmiy ravishda ro‘yxatga olinadi. Mazkur o‘zgarishlar fuqarolar uchun qulaylik yaratish, o‘quv jarayonini yengillashtirish va haydovchilik guvohnomasini olish jarayonini soddalashtirish maqsadida amalga oshirilmoqda.

Порядок получения водительского удостоверения упрощён
С 1 февраля 2026 года в процедуру получения водительского удостоверения будут внесены изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь участие в теоретических занятиях для получения водительских удостоверений категорий А и В становится добровольным. Граждане смогут самостоятельно изучать и усваивать теоретические знания.
Однако практические занятия сохраняют свою важность и их полное прохождение является обязательным. Отказаться от практических занятий невозможно.
Весь этот процесс контролируется через электронную систему и официально регистрируется. Эти изменения направлены на создание удобств для граждан, облегчение учебного процесса и упрощение процедуры получения водительского удостоверения.