2025 yil 25 oktyabrda Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan qarorga muvofiq, 2026 yilning 1 fevralidan boshlab O‘zbekistonda haydovchilik guvohnomasini olish tartibida muhim o‘zgarishlar amalga kiritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda “A” va “B” toifa transport vositalarini boshqarish huquqini olishni istagan shaxslar nazariy bilimlarni o‘quv kurslarida o‘rganish yoki mustaqil ravishda tayyorlanish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Avval majburiy bo‘lgan nazariy darslarga qatnashish talabi bekor qilindi.
Yangi tartibga ko‘ra, talabgorlar nazariy bilimlarni o‘zlari xohlagan usulda o‘zlashtirishlari mumkin: bu onlayn yoki oflayn o‘quv kurslariga qatnashish, yoxud mustaqil tayyorlanish bo‘lishi mumkin. Biroq amaliy mashg‘ulotlar bo‘yicha talablar avvalgidek qat’iyligicha qolmoqda.
Talabgorlar avtomototransport vositalari va shahar elektr transporti vositalarini boshqarish bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarda to‘liq ishtirok etishlari shart. Bu mashg‘ulotlar davlat yoki nodavlat ta’lim muassasalarida tashkil etiladi.
Amaliy mashg‘ulotlarni muvaffaqiyatli tamomlagan talabgorlarga elektron shaklda maxsus ma’lumotnoma beriladi. Ushbu ma’lumotnoma asosida ular nazariy va amaliy imtihon topshirishlari mumkin.
Imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirgan shaxslar haydovchilik guvohnomasini olish huquqiga ega bo‘ladi. Shuningdek, yangi tartibda “A” va “B” toifadagi haydovchilarni tayyorlash va qayta tayyorlash guruhlarini Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmatida ro‘yxatdan o‘tkazish talabi bekor qilindi.
Umuman olganda, nazariy bilimlarni o‘rganishda erkinlik oshirilgan bo‘lsa-da, amaliy mashg‘ulotlar bo‘yicha qat’iy talablar saqlanib qoldi. Shu sababli, transport vositasini boshqarish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarni o‘zlashtirishga jiddiy e’tibor qaratish zarur.

Порядок получения водительского удостоверения изменился
Согласно постановлению Кабинета Министров, принятому 25 октября 2025 года, с 1 февраля 2026 года в Узбекистане внесены важные изменения в порядок получения водительских удостоверений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь лица, желающие получить право управления транспортными средствами категорий «А» и «В», могут изучать теоретические знания на учебных курсах или самостоятельно готовиться. Требование обязательного посещения теоретических занятий отменено.
По новому порядку, претенденты могут усваивать теоретические знания любым удобным способом: посещать онлайн или офлайн учебные курсы либо готовиться самостоятельно. Однако требования к практическим занятиям остаются такими же строгими, как и ранее.
Претенденты обязаны полностью участвовать в практических занятиях по управлению автотранспортными средствами и городским электротранспортом. Эти занятия организуются в государственных или негосударственных образовательных учреждениях.
Успешно завершившим практические занятия претендентам выдается специальная справка в электронном виде. На основании этой справки они могут сдавать теоретический и практический экзамены.
Лица, успешно сдавшие экзамены, получают право на получение водительского удостоверения. Также отменено требование регистрации групп по подготовке и переподготовке водителей категорий «А» и «В» в Государственной службе безопасности дорожного движения.
В целом, несмотря на расширение свободы в изучении теоретических знаний, строгие требования к практическим занятиям сохранены. Поэтому необходимо уделять серьезное внимание освоению практических навыков управления транспортным средством.