Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-yanvar kuni Toshkentda jinoyatchilikka qarshi kurash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda profilaktika inspektorlarining faoliyati keskin tanqid qilindi. Yig‘ilishning asosiy mavzusi mahallalardagi haqiqiy vaziyat va uchastka nozirlari bilan tizimli ishlash masalalariga qaratildi.
Davlat rahbari Shayxontohur tumani ichki ishlar boshqarmasining sobiq rahbari Otabek Jamolovga bir qator savollar berdi. Ushbu lavha “O‘zbekiston 24” telekanalining “Menimcha” ko‘rsatuvida namoyish etildi.
Prezidentning e’tirozi shundaki, rahbariyat inspektorlar ishini faqat yig‘ilishlar bilan chegaralab qo‘ymay, ularning natijadorligini ta’minlashi kerak. Mirziyoyevning so‘zlariga ko‘ra, uchastka nozirlari bilan muntazam ishlash, hududlardagi vaziyatni o‘rganish va natijalarga qarab chora ko‘rish zarur.
Otabek Jamolov yig‘ilishlar, hayfsan berish amaliyoti va mahallalarni aylanish kabi ishlarga e’tibor qaratilayotganini aytdi, ammo prezident bu choralar yetarli emasligini ta’kidladi. Davlat rahbari “mahalla yettiligi” faoliyatini ham tanqid qildi.
Uning fikricha, tizimda rasmiyatchilik avj olgan, haqiqiy natijalarga e’tibor qaratilmayapti. Rahbarlar pastga tushib, joylardagi muammolarni o‘z ko‘zi bilan ko‘rishi kerak.
Mirziyoyev tizim ichida bir-birini aldaydigan zanjir paydo bo‘lganini, natijada qog‘ozda hammasi yaxshi ko‘ringani bilan, amalda muammolar yechilmayotganini qayd etdi. Prezidentning ta’kidlashicha, mahallalarda xavfsizlik ta’minlanmasa, iqtisodiy barqarorlik va sarmoyadorlarni jalb etish qiyin bo‘ladi.
Chunki xavfsizlik muhitisiz ishonchni shakllantirib bo‘lmaydi, ishonchsizlik esa tadbirkorlik rivojiga to‘siq bo‘ladi. Shavkat Mirziyoyev “bitta jinoyat ham — jinoyat” degan qat’iy tamoyilni ilgari surdi va mahallalarda jinoyatchilikka mutlaqo yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini alohida ta’kidladi.
Yig‘ilishdan so‘ng huquq-tartibot organlarida bir qator o‘zgarishlar amalga oshirildi. Jumladan, Otabek Jamolov lavozimidan ozod etildi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bu tanqid faqat ogohlantirish emas, balki tizimdan haqiqiy natija talab qilinishining belgisi. Agar bu talab amalga oshsa, birinchi navbatda oddiy fuqarolar tinch va xavfsiz hayotdan manfaatdor bo‘ladi.

Президент: В борьбе с преступностью необходим результат
Президент Шавкат Мирзиёев 27 января в Ташкенте провёл совещание, посвящённое вопросам борьбы с преступностью. Об этом сообщил Zamin.uz.
На совещании была резко раскритикована деятельность инспекторов профилактики. Основной темой встречи стали реальные ситуации в махаллях и системная работа с участковыми инспекторами.
Глава государства задал ряд вопросов бывшему руководителю управления внутренних дел Шайхантахурского района Отабеку Жамолову. Этот эпизод был показан в программе «Мне кажется» телеканала «Узбекистан 24».
Президент отметил, что руководство не должно ограничиваться только совещаниями по работе инспекторов, а должно обеспечивать их результативность. По словам Мирзиёева, необходимо регулярно работать с участковыми, изучать ситуацию в регионах и принимать меры на основе полученных результатов.
Отабек Жамолов сообщил, что уделяется внимание совещаниям, практике выговоров и обходам махаллей, однако президент подчеркнул, что этих мер недостаточно. Глава государства также раскритиковал деятельность «махалля йеттиси».
По его мнению, в системе преобладает формализм, и реальное внимание результатам не уделяется. Руководители должны спускаться вниз и лично видеть проблемы на местах.
Мирзиёев отметил, что в системе возникла цепочка взаимного обмана, в результате чего на бумаге всё выглядит хорошо, но на практике проблемы не решаются. По словам президента, если в махаллях не обеспечивается безопасность, то экономическая стабильность и привлечение инвесторов становятся затруднительными.
Потому что без безопасной среды невозможно сформировать доверие, а недоверие препятствует развитию предпринимательства. Шавкат Мирзиёев выдвинул твёрдый принцип: «одно преступление — это преступление» и особо подчеркнул, что в махаллях абсолютно недопустимо преступность.
После совещания в правоохранительных органах были проведены ряд изменений. В частности, Отабек Жамолов был освобождён от должности.
По словам президента, эта критика — не просто предупреждение, а знак того, что от системы требуется реальный результат. Если это требование будет выполнено, в первую очередь простые граждане получат выгоду от спокойной и безопасной жизни.