O‘zbekistonda hafta davomida ob-havo beqaror bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi ("O‘zgidromet") mamlakatda ob-havo sharoiti yaqin kunlarda o‘zgarishi haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turkmaniston hududidan nam havo oqimlari kirib kelishi sababli hafta davomida respublika bo‘ylab beqaror ob-havo kuzatilishi kutilmoqda. Prognozlarga ko‘ra, ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda esa yomg‘ir va qor yog‘ishi ehtimoli bor. Shu bilan birga, 3 fevral kuni yomg‘ir va qor ba’zi hududlarda kuchli bo‘lishi mumkin.
Harorat kechasi 5-10 daraja, kunduzi esa 13-18 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda. 4 fevral kuni yog‘ingarchilik bo‘lmasligi taxmin qilinmoqda.
Juma kunidan boshlab O‘zbekistonga Qozog‘iston hududidan sovuq va nam havo oqimlari kirib keladi. Natijada 6 fevral kuni respublikaning ayrim hududlarida yomg‘ir yog‘ishi va uning qorga aylanishi mumkinligi aytilmoqda.
Bu kunlarda harorat pasayib, kechasi va kunduzi 1-6 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda. Shimoliy hududlarda esa kechasi harorat 7-12 daraja sovuq, kunduzi 0-5 daraja sovuq bo‘lishi mumkin.
Ayrim hududlarda tuman tushishi ehtimoli ham bor. Tog‘li hududlarda 3 fevral kuni qor ko‘chishi xavfi mavjud.
Shu sababli tog‘li hududlarda ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish tavsiya etiladi. 3 fevral kuni kechasi va ertalab yomg‘ir yog‘adi, kunduzi esa ob-havo ochiq bo‘ladi.
Harorat kechasi 7-9 daraja, kunduzi 13-15 daraja iliq bo‘lishi mumkin. 4 fevralda yog‘ingarchilik kuzatilmaydi, harorat kechasi 5-7 daraja, kunduzi 16-18 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
5 fevralda esa ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin, harorat kechasi 7-9 daraja, kunduzi 13-15 daraja iliq atrofida bo‘ladi. 6 fevral kuni esa yomg‘ir qorga aylanishi ehtimoli bor, harorat 1-6 daraja iliq bo‘lib qoladi.

В Узбекистане в течение недели погода будет нестабильной
Центр гидрометеорологической службы Республики Узбекистан ("Узгидромет") сообщил о предстоящих изменениях погодных условий в стране в ближайшие дни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из-за поступления влажных воздушных масс с территории Туркменистана в течение недели по всей республике ожидается нестабильная погода. По прогнозам, в некоторых районах возможны осадки.
В предгорных и горных районах существует вероятность дождя и снега. При этом 3 февраля дождь и снег могут быть сильными в некоторых районах.
Температура ночью ожидается от 5 до 10 градусов тепла, днем — от 13 до 18 градусов тепла. 4 февраля осадков не ожидается.
С пятницы в Узбекистан начнут поступать холодные и влажные воздушные массы с территории Казахстана. В результате 6 февраля в некоторых районах республики возможен дождь с переходом в снег.
В эти дни температура понизится, ночью и днем ожидается от 1 до 6 градусов тепла. В северных районах ночью температура может опускаться до 7-12 градусов мороза, днем — от 0 до 5 градусов мороза.
В некоторых районах возможен туман. В горных районах 3 февраля существует риск схода снежных лавин.
Поэтому в горных районах рекомендуется соблюдать меры предосторожности. В ночь и утро 3 февраля ожидается дождь, днем погода прояснится.
Температура ночью может составлять 7-9 градусов тепла, днем — 13-15 градусов тепла. 4 февраля осадков не ожидается, температура ночью 5-7 градусов тепла, днем — 16-18 градусов тепла.
5 февраля в некоторых районах возможен дождь, температура ночью 7-9 градусов тепла, днем — около 13-15 градусов тепла. 6 февраля существует вероятность перехода дождя в снег, температура останется в пределах 1-6 градусов тепла.