15 million fuqaroning ma’lumotlari darknetga tarqaldi
Davlatning asosiy OAuth autentifikatsiya serveri buzilishi natijasida O‘zbekistonning kamida 15 million fuqarosiga oid shaxsiy ma’lumotlar maxfiy tarmoq, ya’ni darknet muhitiga tarqalib ketgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlar hukumat axborot tizimlarida saqlangan bo‘lib, ularning xavfsizligi buzilgani ehtimol qilinmoqda. Xususan, Ijtimoiy himoya milliy agentligi (IHMA) axborot tizimi ham kiberhujumlarga uchragan.
Bu tizimda fuqarolarning tibbiy ma’lumotlari jamlangan bo‘lib, ularning maxfiyligi jiddiy xavf ostida qoldi. Shuningdek, Ichki ishlar organlariga tegishli shaxsiy ma’lumotlarning ham tarqalishi aynan OAuth serverining buzilishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.
Manbalarga ko‘ra, hakerlar oddiy pasport ma’lumotlaridan tortib, fuqarolarning ish joylari va tibbiy tarixlariga oid maxfiy axborotlargacha bo‘lgan ma’lumotlarni qo‘lga kiritgan bo‘lishi mumkin. Darknetda tarqalgan fayllar orasida turli fotosuratlar ham mavjudligi aytilmoqda.
Ulardan birida bankirlar Hasan Rahmatov, Ayubxon Kamolov hamda Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos aks etgani qayd etilgan. Mazkur holat bo‘yicha rasmiy ma’lumotlar hali tasdiqlanmagan bo‘lsa-da, bu kabi xabarlar jamoatchilikda xavotir uyg‘otmoqda.

Данные 15 миллионов граждан утекли в даркнет
Появились сообщения о том, что в результате взлома основного сервера аутентификации OAuth государства, личные данные как минимум 15 миллионов граждан Узбекистана распространились в закрытой сети, то есть в даркнете. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные хранились в государственных информационных системах, и предполагается, что их безопасность была нарушена. В частности, информационная система Национального агентства социальной защиты (НАСП) также подверглась кибератакам.
В этой системе собраны медицинские данные граждан, конфиденциальность которых оказалась под серьёзной угрозой. Кроме того, отмечается, что утечка личных данных, принадлежащих органам внутренних дел, может быть связана именно с взломом сервера OAuth.
По данным источников, хакеры могли получить доступ к информации от простых паспортных данных до конфиденциальной информации о местах работы и медицинской истории граждан. Сообщается, что среди файлов, распространённых в даркнете, есть различные фотографии.
В одной из них запечатлены банкиры Хасан Рахматов, Айубхон Камолов, а также первый заместитель министра цифровых технологий Олег Пекос. Несмотря на то, что официальная информация по этому поводу ещё не подтверждена, подобные сообщения вызывают обеспокоенность в обществе.