O‘zbekiston C-390 Millennium samolyotini tanladi
2023-yil 3-fevral kuni Singapurda o‘tkazilgan aviasalonda Embraer kompaniyasi O‘zbekiston C-390 Millennium harbiy-transport samolyotini tanlaganini rasman e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror mamlakatning havo transporti sohasini modernizatsiya qilish va yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi. Bu samolyot nafaqat yuk tashish imkoniyatlarini kengaytiradi, balki qiyin sharoitlarda ham samarali ishlashga mo‘ljallangan.
O‘zbekiston C-390 Millennium samolyotidan asosan transport va gumanitar vazifalar uchun foydalanishni rejalashtirmoqda. Shu bilan birga, bu turdagi samolyotdan foydalanadigan Markaziy Osiyodagi ilk davlat sifatida O‘zbekiston mintaqada aviatsiya sohasida “yo‘l ochuvchi” rolini bajarmoqda.
Embraer Defense & Security rahbari Boshko da Koshta Juniorning ta’kidlashicha, bu qaror logistika va operatsiyalar tezligini sezilarli darajada oshiradi. C-390 Millennium samolyoti XXI asr talablari asosida ishlab chiqilgan bo‘lib, o‘z sinfida eng zamonaviy harbiy-transport vositalaridan biri hisoblanadi.
U 26 tonnagacha yuk ko‘tarish, taxminan 470 uzel tezlikda uchish va uzoq masofalarga parvoz qilish imkoniyatiga ega. Samolyotning ko‘p funksiyali qo‘llanilish imkoniyatlari ham e’tiborga loyiq: yuk va qo‘shin tashish, desant operatsiyalari, tibbiy evakuatsiya, qidiruv-qutqaruv ishlari, yong‘in o‘chirish va gumanitar missiyalar.
Bundan tashqari, samolyot vaqtinchalik yoki tuproq uchish-qo‘nish yo‘laklarida ham muvaffaqiyatli ishlay oladi. KC-390 uskunasi bilan jihozlangan variant havoda yonilg‘i quyish funksiyasini ham bajaradi.
NATO tizimlariga to‘liq mosligi esa uni zamonaviy harbiy va favqulodda operatsiyalar uchun yanada qulay qiladi. Bu samolyotga nafaqat O‘zbekiston, balki Braziliya, Portugaliya, Vengriya, Janubiy Koreya, Niderlandiya kabi davlatlar ham qiziqish bildirmoqda.
Xulosa qilib aytganda, O‘zbekiston transport aviatsiyasini yangi darajaga olib chiqmoqda. Ushbu platforma yordamida mamlakatning logistika va gumanitar vazifalarni bajarish samaradorligi sezilarli darajada oshishi kutilmoqda.

Узбекистан выбрал самолёт C-390 Millennium
3 февраля 2023 года на авиасалоне в Сингапуре компания Embraer официально объявила, что Узбекистан выбрал военный транспортный самолет C-390 Millennium. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение стало важным шагом на пути модернизации и вывода воздушного транспорта страны на новый уровень. Этот самолет не только расширяет возможности по перевозке грузов, но и предназначен для эффективной работы в сложных условиях.
Узбекистан планирует использовать самолет C-390 Millennium преимущественно для транспортных и гуманитарных задач. При этом, будучи первой страной в Центральной Азии, использующей этот тип самолета, Узбекистан играет роль «первопроходца» в авиационной сфере региона.
По словам руководителя Embraer Defense & Security Бошко да Кошта Джуниора, это решение значительно повысит скорость логистики и операций. Самолет C-390 Millennium разработан с учетом требований XXI века и считается одним из самых современных военных транспортных средств в своем классе.
Он способен перевозить до 26 тонн груза, летать со скоростью около 470 узлов и совершать полеты на большие расстояния. Многофункциональные возможности самолета также заслуживают внимания: перевозка грузов и войск, десантные операции, медицинская эвакуация, поисково-спасательные работы, тушение пожаров и гуманитарные миссии.
Кроме того, самолет успешно работает на временных или грунтовых взлетно-посадочных полосах. Вариант, оснащенный оборудованием KC-390, выполняет функцию дозаправки в воздухе.
Полная совместимость с системами НАТО делает его еще более удобным для современных военных и чрезвычайных операций. Интерес к этому самолету проявляют не только Узбекистан, но и такие страны, как Бразилия, Португалия, Венгрия, Южная Корея, Нидерланды.
В заключение можно сказать, что Узбекистан выводит транспортную авиацию на новый уровень. Благодаря этой платформе ожидается значительное повышение эффективности выполнения логистических и гуманитарных задач страны.