Metropoliten va temiryo‘l transportida xavfsizlik qoidalarini buzganlik uchun yangi ma’muriy javobgarlik choralari belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu o‘zgarishlar 2023-yil 5-fevral kuni qabul qilingan qonun hujjatlariga kiritilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar asosida amalga oshirilmoqda. Qonunga muvofiq, temiryo‘l transporti va metropoliten harakat xavfsizligi hamda yo‘lovchilar tashish tartib-qoidalarini buzish ma’muriy javobgarlikka olib keladi.
Xususan, bunday qoidabuzarliklar uchun mansabdor shaxslar va transport xodimlariga bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravari miqdorida jarima solinishi belgilangan. Shuningdek, temiryo‘l va metropoliten xavfsizligiga oid hodisalar yoki holatlar haqida ma’lumotni yashirish ham mansabdor shaxslar uchun xuddi shunday jarimaga sabab bo‘ladi.
Avtomobil transportida ham javobgarlik choralari kuchaytirildi. Masalan, tegishli hujjatlarsiz yo‘lovchi tashish, yo‘l haqi tariflarini asossiz oshirish, qatnov jadvaliga rioya qilmaslik yoki tasdiqlangan yo‘nalishdan chetga chiqish holatlariga bazaviy hisoblash miqdorining 3 baravari miqdorida jarima belgilandi.
Ushbu qonun rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab uch oy o‘tgach kuchga kiradi. Bu o‘zgarishlar transportda xavfsizlikni ta’minlash va qoidabuzarliklarning oldini olishga xizmat qiladi.

Введён штраф за нарушение правил безопасности в транспорте
В метрополитене и железнодорожном транспорте введены новые меры административной ответственности за нарушение правил безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти изменения реализуются на основе дополнений и изменений, внесённых в законодательные акты, принятые 5 февраля 2023 года. В соответствии с законом, нарушение правил безопасности движения железнодорожного транспорта и метрополитена, а также правил перевозки пассажиров влечёт административную ответственность.
В частности, за такие нарушения должностные лица и работники транспорта подвергаются штрафу в размере 10-кратной базовой расчетной величины. Также скрытие информации о событиях или обстоятельствах, связанных с безопасностью железнодорожного и метрополитеновского транспорта, для должностных лиц влечёт аналогичный штраф.
В автомобильном транспорте также ужесточены меры ответственности. Например, перевозка пассажиров без соответствующих документов, необоснованное повышение тарифов на проезд, несоблюдение расписания движения или отклонение от утверждённого маршрута влекут штраф в размере 3-кратной базовой расчетной величины.
Данный закон вступит в силу через три месяца после официального опубликования. Эти изменения направлены на обеспечение безопасности в транспорте и предотвращение нарушений.