Uchtepadagi qurilish bozori bir qismi yopildi
Toshkent shahrining Uchtepa tumanida joylashgan "Stroy gorod" qurilish bozorining bir qismi vaqtincha yopildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqida Favqulodda vaziyatlar vazirligi rasmiy axborot berdi. Rasmiy ma’lumotga ko‘ra, 2026 yil 9 fevral kuni Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar bosh boshqarmasi tomonidan bozor hududidagi savdo binolari va xonalar yong‘in xavfsizligi bo‘yicha tekshiruvdan o‘tkazilgan.
Tekshiruv natijasida bozorning ikki blokida yong‘in xavfsizligi qoidalarining qo‘pol ravishda buzilgani aniqlangan. Mazkur kamchiliklar to‘liq bartaraf etilmagunicha, ushbu hududda faoliyat yuritishga vaqtincha cheklov kiritilgan.
Mutasaddilar tomonidan ma’lum qilinishicha, barcha xavfsizlik talablari bajarilgach, yopilgan bozor bloki qayta faoliyatini davom ettiradi. Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi yong‘in xavfsizligiga oid qoidalarga qat’iy rioya qilish zarurligini yana bir bor eslatib o‘tdi.

Часть строительного рынка в Учтепе закрылась
Часть строительного рынка "Строй город", расположенного в Учтепинском районе города Ташкента, временно закрыта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальную информацию предоставило Министерство по чрезвычайным ситуациям. Согласно официальным данным, 9 февраля 2026 года Главное управление по чрезвычайным ситуациям города Ташкента провело проверку торговых зданий и помещений на территории рынка на предмет пожарной безопасности.
В результате проверки было выявлено грубое нарушение правил пожарной безопасности в двух блоках рынка. До полного устранения данных недостатков временно введены ограничения на деятельность в данном районе.
По информации ответственных лиц, после выполнения всех требований безопасности закрытый блок рынка возобновит свою деятельность. Главное управление по чрезвычайным ситуациям вновь напомнило о необходимости строгого соблюдения правил пожарной безопасности.