O‘zbekistonlik olimlar ekologik toza bioplyonka yaratdi
O‘zbekiston olimlari ekologik toza va atrof-muhitga zararsiz bioplyonka ixtiro qilishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi ma’lum qildi. Yangi kashfiyot plastik paketlarni samarali va ekologik jihatdan xavfsiz alternativa bilan almashtirish imkonini beradi.
Mazkur bioplyonka suv va tuproq muhitida oson parchalanadi hamda tabiatga hech qanday zarar yetkazmaydi. Tashqi ko‘rinishi va mustahkamligi bo‘yicha u oddiy sintetik polietilenga o‘xshab ko‘rinsa-da, ekologik xavfsizlik nuqtai nazaridan ancha ustun.
Shuningdek, bioplyonka oziq-ovqat va farmatsevtika sanoatida keng qo‘llanilishi mumkin. Uning mexanik xossalari oddiy polietilen plyonkalarga yaqin, ammo asosiy afzalligi – atrof-muhitga mutlaqo zarar yetkazmasligidadir.
Fanlar akademiyasi xabarida aytilishicha, ushbu bioplyonka plastik chiqindilarni kamaytirish va ekologik muammolarni hal etishda muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi. Yangi texnologiya yashil iqtisodiyot rivojiga hissa qo‘shib, atrof-muhitni muhofaza qilish hamda plastik chiqindilar muammosini yengillashtirishda samarali yechim bo‘lishi mumkin.
Olimlarning ta’kidlashicha, mazkur mahsulotni ishlab chiqarish orqali aholi va sanoat uchun xavfsiz, ekologik toza mahsulot yaratishga erishilgan. Mazkur innovatsiya nafaqat ekologiya balki iqtisodiyot uchun ham yangi imkoniyatlar ochadi.
Bu kabi tadqiqotlar plastik chiqindilarni kamaytirish va atrof-muhitni himoya qilishda dolzarb ahamiyatga ega. Manba: One.uz.

Узбекские ученые создали экологически чистую биопленку
Узбекские ученые смогли изобрести экологически чистую и безопасную для окружающей среды биопленку. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила Академия наук Узбекистана. Новое открытие позволит эффективно заменить пластиковые пакеты экологически безопасной альтернативой.
Данная биопленка легко разлагается в воде и почве и не наносит никакого вреда природе. По внешнему виду и прочности она похожа на обычный синтетический полиэтилен, но с точки зрения экологической безопасности значительно превосходит его.
Кроме того, биопленка может широко применяться в пищевой и фармацевтической промышленности. Ее механические свойства близки к обычным полиэтиленовым пленкам, но основное преимущество – полное отсутствие вреда для окружающей среды.
В сообщении Академии наук говорится, что эта биопленка станет важным шагом в снижении пластиковых отходов и решении экологических проблем. Новая технология внесет вклад в развитие зеленой экономики, станет эффективным решением для защиты окружающей среды и облегчения проблемы пластиковых отходов.
По словам ученых, производство данного продукта позволит создавать безопасные и экологически чистые изделия для населения и промышленности. Эта инновация открывает новые возможности не только для экологии, но и для экономики.
Подобные исследования имеют важное значение для сокращения пластиковых отходов и защиты окружающей среды. Источник: One.uz.