Navoiy viloyati rivoji uchun yangi strategiya belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tgan yig‘ilishda Navoiy viloyatini iqtisodiy rivojlantirish va uning imkoniyatlarini to‘liq ishga solishga qaratilgan yangi strategik vazifalar belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu rejalar viloyatning har bir hududi uchun alohida o‘sish yo‘nalishlarini belgilashni o‘z ichiga oladi. Endilikda viloyatdagi tabiiy resurslar va mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish orqali hududlarning ixtisoslashuvi ta’minlanadi.
Prezident har bir tumanga alohida drayver sifatida qarashni taklif etdi. Masalan, Nurota va G‘ozg‘on hududlari pardozbop toshlar markazi va turizm maskaniga aylantiriladi.
Tomdi va Uchquduq esa tog‘-kon sanoatining asosiy quvvatini tashkil etadi. Karmana tumanida kimyo sanoati va madaniy merosni rivojlantirish rejalashtirilgan bo‘lsa, Navoiy shahri mashinasozlik va zamonaviy xizmatlar markazi sifatida rivojlantiriladi.
Bundan tashqari, Nurotada granit sanoat parki, Xatirchida esa 100 million dollar qiymatdagi sanoat zonasi tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Viloyatning 9 million gektarlik yaylovlaridan samarali foydalanish masalasiga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu yerlarda qo‘ychilik, tuyachilik va yilqichilikni yangi bosqichga olib chiqish rejalashtirilgan. Xitoy tajribasi asosida cho‘llanishga qarshi kurashish orqali 3,3 million gektar maydonni qishloq xo‘jaligi aylanmasiga kiritish ko‘zda tutilgan.
Ta’lim va axborot texnologiyalari sohasida ham muhim o‘zgarishlar kutilmoqda. Navoiy va Zarafshon shaharlarida “Bir maktab – bir IT sinf” tizimi joriy etiladi.
Shuningdek, 100 nafar mahalliy o‘qituvchi xorijda malaka oshiradi. TATUning Zarafshon filialida kiberxavfsizlik va sun’iy intellekt bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
Turizm sohasida esa Navoiy viloyati yangi manzil sifatida rivojlantiriladi. 2026 yilga kelib, viloyatga 600 ming xorijiy sayyohni jalb qilish rejalashtirilgan.
“Qadimiy Karmana” markazi tashkil etilib, Buxoroga yo‘l olgan sayyohlarni bu yerda kamida bir kun ushlab qolish choralari ko‘riladi. Sarmishsoy hududida zamonaviy dam olish maskanlari quriladi, Alisher Navoiy bog‘i va Yoshlik ko‘li esa tubdan yangilanadi.
Viloyat infratuzilmasini rivojlantirish maqsadida ichimlik va oqova suv tarmoqlarining 400 kilometrdan ortig‘i yangilanadi. Umuman olganda, 2026-2028 yillarda viloyatga 4,2 milliard dollar investitsiya jalb qilinishi va minglab yangi ish o‘rinlari yaratilishi kutilmoqda.

Для развития Навоийской области определена новая стратегия
На заседании под председательством Президента Шавката Мирзиёева были определены новые стратегические задачи по экономическому развитию Навоийской области и полному использованию её возможностей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти планы предусматривают определение отдельных направлений роста для каждого района области. Теперь специализация районов будет обеспечиваться за счёт эффективного использования природных ресурсов и имеющихся возможностей.
Президент предложил рассматривать каждый район как отдельный драйвер. Например, районы Нурота и Гозгон будут превращены в центр декоративных камней и туристическую зону.
Томди и Учкудук станут основными мощностями горно-металлургической промышленности. В районе Кармана планируется развитие химической промышленности и культурного наследия, а город Навои будет развиваться как центр машиностроения и современных услуг.
Кроме того, в Нуроте предусмотрено создание парка гранитной промышленности, а в Хатирчи — промышленной зоны стоимостью 100 миллионов долларов. Особое внимание уделяется эффективному использованию 9 миллионов гектаров пастбищ области.
На этих землях планируется вывести овцеводство, верблюдоводство и коневодство на новый уровень. На основе китайского опыта борьбы с опустыниванием планируется включить в сельскохозяйственный оборот 3,3 миллиона гектаров.
В сфере образования и информационных технологий ожидаются важные изменения. В городах Навои и Зарафшан будет внедрена система «Одна школа — один IT-класс».
Также 100 местных учителей пройдут повышение квалификации за рубежом. В филиале ТАТУ в Зарафшане будет организована подготовка специалистов по кибербезопасности и искусственному интеллекту.
В туристической сфере Навоийская область будет развиваться как новое направление. К 2026 году планируется привлечь 600 тысяч иностранных туристов.
Будет создан центр «Древний Кармана», где туристы, направляющиеся в Бухару, смогут задержаться минимум на один день. В районе Сармышсой построят современные зоны отдыха, а парк Алишера Навои и озеро Йошлык будут полностью обновлены.
Для развития инфраструктуры области будет обновлено более 400 километров сетей питьевой и сточной воды. В целом, в 2026-2028 годах в область планируется привлечь инвестиции в размере 4,2 миллиарда долларов и создать тысячи новых рабочих мест.
Как отметил Президент, все эти реформы направлены на улучшение уровня жизни населения. Источник: zamin.uz