Navoiy viloyati rivoji uchun 4,2 mlrd dollar investitsiya ajratiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida o‘tkazilgan yig‘ilishda Navoiy viloyatini rivojlantirish bo‘yicha muhim strategik rejalar belgilab berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu rejalar viloyatni yaqin yillarda tubdan o‘zgartirishga va iqtisodiy yuksalishning yangi bosqichiga olib chiqishga qaratilgan. Viloyatning har bir hududi o‘zining tabiiy resurslari va imkoniyatlariga mos ravishda ixtisoslashtiriladi.
Davlat rahbari har bir tuman uchun o‘sish yo‘nalishlarini belgilab berdi. Masalan, Nurota va G‘ozg‘on pardozbop toshlar ishlab chiqarish markazi va turizm maskaniga aylantiriladi.
Tomdi va Uchquduqda tog‘-kon sanoati rivojlantiriladi. Karmana tumani kimyo sanoati va madaniy meros markazi sifatida rivojlanadi.
Navoiy shahri esa mashinasozlik va zamonaviy xizmatlar markaziga aylantiriladi. Shu bilan birga, sanoat hajmi past bo‘lgan hududlarda yangi sanoat zonalari tashkil etiladi.
Masalan, Nurotada granit sanoat parki, Xatirchida esa 100 million dollarlik loyihalarni o‘z ichiga olgan sanoat hududi barpo etiladi. Viloyatning 9 million gektar yaylovlarini samarali boshqarish orqali qishloq xo‘jaligi rivojlantiriladi.
Qo‘ychilik, tuyachilik va yilqichilikni yangi darajaga olib chiqish rejalashtirilgan. Xitoy tajribasi asosida cho‘llanishga qarshi kurashish orqali 3,3 million gektar yer qishloq xo‘jaligi aylanmasiga kiritilishi ko‘zda tutilgan.
Ta’lim va texnologiyalar sohasida ham viloyat yetakchilik qilmoqda. Yangi o‘quv yilidan boshlab “Bir maktab – bir IT sinf” dasturi joriy etiladi.
100 nafar mahalliy o‘qituvchi xorijda malaka oshiradi. Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Zarafshon filialida kiberxavfsizlik va sun’iy intellekt bo‘yicha mutaxassislar tayyorlanadi.
Turizm sohasida esa 2026 yilga kelib viloyatga 600 ming xorijiy sayyohni jalb qilish rejalashtirilgan. "Qadimiy Karmana" markazi tashkil etilib, bu hudud Buxoroga yo‘l olgan sayyohlar uchun qiziqarli maskanga aylantiriladi.
Sarmishsoy hududida zamonaviy dam olish maskanlari barpo etiladi. Navoiy shahridagi Alisher Navoiy bog‘i va Yoshlik ko‘li to‘liq yangilanib, aholi va mehmonlar uchun sevimli dam olish joyiga aylantiriladi.
2026-2028 yillar davomida viloyat infratuzilmasini yaxshilash maqsadida 400 kilometrdan ortiq ichimlik va oqova suv tarmoqlari yangilanadi. Umuman olganda, viloyatga 4,2 milliard dollar investitsiya jalb qilinishi va minglab yangi ish o‘rinlari yaratilishi kutilmoqda.

Для развития Навоийской области будет выделено 4,2 млрд долларов инвестиций
На совещании под руководством президента Шавката Мирзиёева были определены важные стратегические планы по развитию Навоийской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти планы направлены на коренное преобразование области в ближайшие годы и вывод её на новый этап экономического подъёма. Каждый район области будет специализироваться в соответствии со своими природными ресурсами и возможностями.
Глава государства определил направления роста для каждого района. Например, Нурота и Гозгон станут центрами производства декоративного камня и туристическими зонами.
В Томди и Учкудуке будет развиваться горно-металлургическая промышленность. Район Кармана будет развиваться как центр химической промышленности и культурного наследия.
Город Навои превратится в центр машиностроения и современных услуг. При этом в районах с низким уровнем промышленного производства будут созданы новые промышленные зоны.
Например, в Нуроте будет создан гранитный индустриальный парк, а в Хатирчи — промышленная зона с проектами на сумму 100 миллионов долларов. Сельское хозяйство будет развиваться за счёт эффективного управления 9 миллионами гектаров пастбищ области.
Планируется вывести овцеводство, верблюдоводство и коневодство на новый уровень. На основе китайского опыта борьбы с опустыниванием предполагается включить в сельскохозяйственный оборот 3,3 миллиона гектаров земли.
Область также лидирует в сфере образования и технологий. С нового учебного года будет внедрена программа «Одна школа — один IT-класс».
100 местных учителей повысят квалификацию за рубежом. В филиале Ташкентского университета информационных технологий в Зарафшане будут готовить специалистов по кибербезопасности и искусственному интеллекту.
В туристической сфере к 2026 году планируется привлечь 600 тысяч иностранных туристов. Будет создан центр «Древняя Кармана», который станет интересным местом для туристов, направляющихся в Бухару.
В районе Сармышсой будут построены современные зоны отдыха. Парк Алишера Навои и озеро Ёшлик в городе Навои будут полностью обновлены и станут любимыми местами отдыха для жителей и гостей.
В период с 2026 по 2028 годы для улучшения инфраструктуры области будет обновлено более 400 километров сетей питьевой и сточной воды. В целом ожидается привлечение инвестиций в размере 4,2 миллиарда долларов и создание тысяч новых рабочих мест.