2026 yilgi Ramazon 19-fevralda boshlanishi kutilmoqda
O‘zbekistonda 2026 yilgi Ramazon oyi 19-fevral, payshanba kuni boshlanishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Turkiy davlatlar tashkiloti huzuridagi fatvo yo‘nalishidagi yig‘ilishda muhokama qilingan va umumiy fikr sifatida e’tirof etilgan. Ramazon oyining boshlanish vaqti oy ko‘rinishiga bog‘liq bo‘lgani sababli, hozirda bu sanalar aniq emas.
Rasmiy e’lon odatda Ramazon oyi yaqinlashganda beriladi. Shu sababli, bu ma’lumotlarni dastlabki yo‘l xaritasi sifatida qabul qilish tavsiya etiladi.
2026 yilgi Ramazon oyi jadvaliga ko‘ra, o‘n ikki oylik ibodat oyi 19-fevralda boshlanadi va Ramazon hayiti 20-mart, juma kuni nishonlanadi. Oy ko‘rinishiga qarab, Ramazon oyi 29 yoki 30 kun davom etishi mumkin.
Saharlik va iftorlik vaqtlariga kelsak, dastlabki kunlarda Toshkent shahri uchun quyidagi vaqtlar taxmin qilinmoqda: saharlik vaqti tong otishdan oldin, iftorlik esa quyosh botganda amalga oshiriladi. Hududlarga qarab ushbu vaqtlar biroz farq qilishi mumkin, shuning uchun rasmiy taqvimni kuzatish muhimdir.
Saharlik uchun niyat duosi: «Navaytu an asuuma sovma shahri ramazona minal-fajri ilal-mag‘ribi, xolisan lillahi ta’aalaa. Alloh-u akbar».
Ma’nosi: Ramazon oyining ro‘zasini tong otganidan kun botgunicha xolis Alloh taolo uchun tutishni niyat qildim. Iftorlik duosi: «Allohumma laka sumtu va bika aamantu va ’alayka tavakkaltu va ’alaa rizqika aftortu, fag‘firlii yaa G‘offaru maa qoddamtu va maa axxortu, birohmatika yaa arhamar-Rohimiyn».
Ma’nosi: Yo Alloh, Sen uchun ro‘za tutdim, Senga iymon keltirdim, Senga tavakkal qildim. Sen bergan rizq bilan iftor qildim.
Ey gunohlarni afv qiluvchi Zot, mening avvalgi va keyingi gunohlarimni kechir. Ramazon faqat ochlik va chanqoqlikka chidash emas, balki o‘z hayot rejimini tartibga solish oyi hamdir.
Oldindan reja tuzib, kundalik tartibni moslashtirish, masalan, uyqu rejimini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish, ish va boshqa vazifalarni sahardan keyingi vaqtlarga taqsimlash, bu oyda muvaffaqiyatli bo‘lishingizga yordam beradi. Eng to‘g‘ri yo‘l – rasmiy taqvim chiqqandan so‘ng, o‘zingiz yashaydigan hududga mos vaqtlarni aniqlab olishdir.

Ожидается, что Рамадан 2026 года начнется 19 февраля
В Узбекистане ожидается, что Рамадан 2026 года начнется в четверг, 19 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот вопрос обсуждался на собрании по фетвам при Организации тюркских государств и был признан общим мнением. Поскольку время начала месяца Рамадан зависит от появления луны, точные даты пока неизвестны.
Официальное объявление обычно делается ближе к началу месяца Рамадан. Поэтому рекомендуется воспринимать эту информацию как предварительную дорожную карту.
Согласно расписанию Рамадана 2026 года, двенадцатимесячный месяц поклонения начнется 19 февраля, а праздник Рамазан-байрам будет отмечаться в пятницу, 20 марта. В зависимости от появления луны, месяц Рамадан может длиться 29 или 30 дней.
Что касается времени сухура и ифтара, в первые дни для города Ташкента предполагаются следующие времена: сухур — до рассвета, ифтар — во время захода солнца. В зависимости от региона эти времена могут немного отличаться, поэтому важно следить за официальным календарем.
Намерение для сухура: «Навайту ан асума сувма шахри рамазона миналь-фаджри иляль-магриби, холисан лиллахи та’ала. Аллаху акбар».
Значение: Я намереваюсь держать пост месяца Рамадан от рассвета до заката, искренне ради Аллаха Та’алы. Намерение для ифтара: «Аллахумма лака сумту ва бика ааману ва ’аляйка таваккальту ва ’аля ризкика афторту, фагфирлий яа Гаффару маа коддамту ва маа аххорту, бирохматика яа архамар-Рахимийн».
Значение: О Аллах, ради Тебя я держал пост, в Тебя верил, на Тебя уповал. Я прервал пост тем, чем Ты меня накормивaл. Прости меня, о Прощающий, мои прошлые и будущие грехи, по Твоей милости, о Милосерднейший из милосердных. Рамадан — это не только терпение голода и жажды, но и месяц упорядочивания образа жизни.
Заранее планируя и корректируя ежедневный распорядок, например, правильно организуя режим сна, распределяя работу и другие задачи на время после рассвета, вы сможете добиться успеха в этот месяц. Самый правильный путь — после выхода официального календаря определить подходящее время для вашего региона проживания.