2026-yil test sinovlari fanlari ro‘yxati e’lon qilindi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 2026–2027 o‘quv yili uchun abituriyentlar topshiradigan test sinovlari bo‘yicha fanlar ro‘yxatini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun umumiy test fanlari tasdiqlandi. Shu bilan birga, kasbiy yoki ijodiy imtihonlar talab qilinadigan yo‘nalishlarga mos ravishda alohida imtihonlar belgilanishi ham ma’lum qilindi.
Vazirlikning ta’kidlashicha, qabul parametrlari tasdiqlanishi davomida yangi tashkil etilgan yo‘nalishlar uchun ham fanlar ro‘yxati qo‘shimcha tarzda e’lon qilinadi. Bu esa abituriyentlarga o‘z tayyorgarlik rejasini yanada aniqroq tuzish imkonini beradi.
Bilimni baholash agentligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2026 yilda kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha 36 023 nafar abituriyent davlat granti asosida o‘qishga qabul qilinadi. Ushbu ko‘rsatkich Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2025 yil 18 iyuldagi farmoyishiga asosan tasdiqlangan.

Список предметов для тестовых испытаний 2026 года объявлен
Министерство высшего образования, науки и инноваций объявило список предметов для тестовых экзаменов, которые абитуриенты будут сдавать в 2026–2027 учебном году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно ему, утверждены общие тестовые предметы для направлений бакалавриата. При этом для направлений, требующих профессиональных или творческих экзаменов, также будут назначены отдельные экзамены.
По словам министерства, в процессе утверждения параметров приема для вновь созданных направлений также будет дополнительно опубликован список предметов. Это позволит абитуриентам более точно составить свой план подготовки.
По данным Агентства оценки знаний, в 2026 году по дневной форме обучения на основе государственного гранта будет принято 36 023 абитуриента. Этот показатель утвержден на основании указа Президента Шавката Мирзиёева от 18 июля 2025 года.