Tog‘ hududlarida zamonaviy mikroavtobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yildi
Toshkent viloyatining tog‘li hududlarida transport infratuzilmasini rivojlantirish va turizmni qo‘llab-quvvatlash maqsadida yangi loyihaga start berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda “Chinorkent–Yusufxona–Chimyon–Amirsoy” yo‘nalishida zamonaviy mikroavtobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Bu yangilik nafaqat mahalliy aholiga, balki sayyohlar uchun ham katta qulaylik yaratadi.
Loyiha doirasida xavfsizlik va qulaylikni ta’minlash uchun maxsus sinov qatnovlari amalga oshirildi. Yo‘l sharoitlariga mos keladigan va zamonaviy talablarga javob beruvchi “Ford” rusumli mikroavtobuslar tanlandi.
Jami 20 ta bunday transport vositasi xarid qilinib, mamlakatga keltirildi. Ushbu mikroavtobuslar Chinorkent, Chimyon va Amirsoy kabi mashhur sayyohlik maskanlariga qatnaydi.
Shu bilan birga, ular tog‘li hududlarda yashovchi aholiga ham jamoat transporti xizmatini ko‘rsatadi. Bu tashabbus orqali turizm infratuzilmasini yaxshilash, ekoturizmni rivojlantirish va aholiga xavfsiz hamda qulay transport tizimini taqdim etish maqsad qilingan.
Ushbu loyiha mamlakatning turizm salohiyatini oshirish yo‘lida muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda. Manba: Zamin.uz

В горных районах налажено движение современных микроавтобусов
В горных районах Ташкентской области стартовал новый проект по развитию транспортной инфраструктуры и поддержке туризма. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь на маршруте «Чиноркент–Юсуфхона–Чимён–Амирсой» налажено движение современных микроавтобусов. Эта новинка создаст большие удобства не только для местных жителей, но и для туристов.
В рамках проекта были проведены специальные тестовые рейсы для обеспечения безопасности и комфорта. Были выбраны микроавтобусы марки «Ford», соответствующие дорожным условиям и современным требованиям.
Всего было приобретено и доставлено в страну 20 таких транспортных средств. Эти микроавтобусы будут курсировать в популярные туристические места, такие как Чиноркент, Чимён и Амирсой.
Кроме того, они будут предоставлять услуги общественного транспорта жителям горных районов. Эта инициатива направлена на улучшение туристической инфраструктуры, развитие экотуризма и обеспечение населения безопасной и удобной транспортной системой.
Ожидается, что данный проект станет важным шагом на пути повышения туристического потенциала страны. Источник: Zamin.uz