Prezident kreativ iqtisodiyot va madaniyatni rivojlantirishni belgiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish, madaniy infratuzilmani yaxshilash va yangi ijodiy maydonlarni tashkil etishga bag‘ishlangan taqdimotda ishtirok etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda bir qator muhim tashabbuslar, jumladan, Milliy restavratsiya institutini tashkil etish, Samarqanddagi Bibixonim masjidini restavratsiya qilish va “Turkiston” yozgi amfiteatrini ta’mirlash loyihalari muhokama qilindi. Yig‘ilishda aholi tarkibi va raqamli infratuzilmaning tez rivojlanishi kreativ iqtisodiyot uchun mustahkam asos ekani ta’kidlandi.
Maqsadlar aniq belgilangan: 2030 yilga qadar kreativ iqtisodiyotning yalpi ichki mahsulotdagi ulushini 5 foizga yetkazish, eksport hajmini 1 milliard dollarga oshirish va sohada band bo‘lgan aholi sonini 500 ming nafarga yetkazish. Toshkent shahrida kreativ industriya parki barpo etish loyihasi batafsil ko‘rib chiqildi.
Ushbu parkda yashil hududlar, art-obyektlar, ijodiy studiyalar, kovorking markazi, kino va video ishlab chiqarish maydonlari, shuningdek yoshlar uchun mehmonxona tashkil etilishi rejalashtirilgan. Loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshiriladi.
Yangi Toshkent va Nukus shaharlarida ham shunga o‘xshash kreativ parklar qurish rejalashtirilgan. Nukusdagi loyihada O‘zbekistonning “EKSPO-2025”dagi milliy paviloni va zamonaviy kutubxona qurilishi ko‘zda tutilgan.
Bu faqat binolar emas, balki intellektual muhit va madaniy faoliyatni rivojlantirishga xizmat qiladi. Yig‘ilishda respublika bo‘ylab mavjud 800 dan ortiq madaniyat markazlarining holati ham tahlil qilindi.
Ularning yarmidan ko‘pi ta’mirtalab ekani, faoliyatlari esa zamon talablariga javob bermasligi qayd etildi. Toshkent, Qo‘qon, Buxoro va Samarqand shaharlaridagi to‘rtta madaniyat markazini zamonaviy andozalar asosida yangilash bo‘yicha pilot loyiha ishlab chiqildi.
Yana bir muhim tashabbus — Toshkentda An’anaviy san’at oliy maktabini tashkil etishdir. Ushbu maktabda kulolchilik, yog‘och o‘ymakorligi, arxitekturaviy xattotlik kabi yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlanadi.
Ta’lim jarayonlari xalqaro standartlarga mos ravishda olib boriladi. Shuningdek, Samarqanddagi Bibixonim masjidini restavratsiya qilish va “Turkiston” amfiteatrini ta’mirlash ishlari YUNESKO bilan kelishilgan holda amalga oshirilishi belgilangan.
Prezident bu loyihalar nafaqat madaniy, balki iqtisodiy ahamiyatga ham ega ekanini ta’kidlab, ularning sifatli amalga oshirilishi bo‘yicha topshiriqlar berdi. Ushbu tashabbuslar nafaqat yoshlar va ijodkorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi, balki shaharlar rivojiga, iqtisodiyotga ham yangi sur’at bag‘ishlaydi.

Президент определил развитие креативной экономики и культуры
Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в презентации, посвящённой развитию креативной экономики, улучшению культурной инфраструктуры и созданию новых творческих площадок. Об этом сообщает Zamin.uz.
На мероприятии обсуждались ряд важных инициатив, включая создание Национального института реставрации, реставрацию мечети Биби-Ханым в Самарканде и проекты по ремонту летнего амфитеатра «Туркистон». На собрании было подчеркнуто, что быстрое развитие демографического состава и цифровой инфраструктуры является прочной основой для креативной экономики.
Цели чётко определены: к 2030 году довести долю креативной экономики в валовом внутреннем продукте до 5%, увеличить объём экспорта до 1 миллиарда долларов и достичь занятости в этой сфере в количестве 500 тысяч человек. Подробно рассмотрен проект создания парка креативной индустрии в городе Ташкент.
В этом парке планируется создание зелёных зон, арт-объектов, творческих студий, коворкинг-центра, площадок для кино- и видеопроизводства, а также гостиницы для молодёжи. Проект будет реализован на основе государственно-частного партнёрства.
Планируется также строительство аналогичных креативных парков в новых городах Ташкент и Нукус. В проекте в Нукусе предусмотрено строительство национального павильона Узбекистана на «ЭКСПО-2025» и современной библиотеки.
Это будет служить не только зданиями, но и развитию интеллектуальной среды и культурной деятельности. На собрании также проанализировано состояние более 800 культурных центров по всей республике.
Отмечено, что более половины из них нуждаются в ремонте, а их деятельность не соответствует современным требованиям. Разработан пилотный проект по обновлению четырёх культурных центров в городах Ташкент, Коканд, Бухара и Самарканд на основе современных стандартов.
Ещё одна важная инициатива — создание в Ташкенте Высшей школы традиционного искусства. В этой школе будут готовить специалистов по таким направлениям, как гончарное дело, резьба по дереву, архитектурная каллиграфия.
Образовательный процесс будет проводиться в соответствии с международными стандартами. Также запланировано проведение реставрационных работ мечети Биби-Ханым в Самарканде и ремонта амфитеатра «Туркистон» в согласовании с ЮНЕСКО.
Президент подчеркнул, что эти проекты имеют не только культурное, но и экономическое значение, и дал поручения по их качественной реализации. Эти инициативы создадут новые возможности не только для молодёжи и творческих людей, но и придадут новый импульс развитию городов и экономики.
Самое главное, чтобы эти планы не остались на бумаге, а дали эффективный результат на практике. Источник: One.uz.