O‘zbekistonda xalqaro standartlarga o‘tish boshlandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni mamlakatimizda texnik tartibga solish tizimini xalqaro standartlarga moslashtirish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu islohotlar O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib, mahalliy tadbirkorlikka katta imkoniyatlar yaratadi. Hozirgi kunda mavjud 33 mingdan ortiq standartning yarmi zamon talablariga javob bermaydi.
Yig‘ilishda davlat nazorati tizimidan bozor nazorati tizimiga o‘tish haqida so‘z bordi. Endilikda mahsulotda kamchilik aniqlansa, tadbirkorning faoliyati cheklanmaydi, balki sifatsiz mahsulotning aylanmasi to‘xtatiladi.
Shu bilan birga, tadbirkor o‘z mahsulotining sifat va xavfsizligi uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga oladi. Barcha sohalarda xalqaro standartlarga o‘tish bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Jumladan, 2026-yilning 1-iyulidan to‘qimachilik, elektrotexnika va avtomobilsozlik sohalarida yangi talablar joriy etiladi. 2027-yildan neft-gaz, metallurgiya va qurilish sohalarida, 2028-yildan esa energetika va kimyo sanoati bo‘yicha xalqaro standartlar qo‘llaniladi.
Joriy yilning o‘zida taxminan 4,5 mingta yangi xalqaro standart qabul qilinishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, sertifikatlash jarayonidagi ortiqcha xarajat va korrupsiyaga barham berish maqsadida sinov xizmatlari xususiy sektorga o‘tkaziladi.
Jahon miqyosida taniqli “Intertek” (Angliya), “SGS” (Shvetsiya) va “TÜV” (Germaniya) kabi kompaniyalar jalb qilinadi. Akkreditatsiya markazi esa Vazirlar Mahkamasiga bo‘ysundiriladi.
Mahsulotlarimizning xalqaro bozordagi raqobatbardoshligini oshirish uchun “CUz” milliy muvofiqlik belgisi joriy etiladi. Bu belgi o‘zbek mahsulotlarining xavfsizligi va sifatini tasdiqlaydi.
Shuningdek, sinov laboratoriyalari to‘liq raqamlashtirilib, inson omili kamaytiriladi. Ushbu islohotlar tadbirkorlarni byurokratik to‘siqlardan xalos etib, milliy iqtisodiyotning jahon bozoriga integratsiyalashuvini jadallashtiradi.
Endi mahalliy mahsulotlar xalqaro miqyosda raqobatbardosh bo‘lishi va yangi bozorlarni egallashi kutilmoqda.

В Узбекистане начался переход на международные стандарты
Президент Шавкат Мирзиёев 12 февраля ознакомился с презентацией по адаптации системы технического регулирования в нашей стране к международным стандартам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти реформы являются важным шагом на пути вступления Узбекистана в Всемирную торговую организацию и создают большие возможности для местного предпринимательства. В настоящее время половина из более чем 33 тысяч существующих стандартов не соответствует требованиям времени.
На совещании обсуждался переход от системы государственного контроля к системе рыночного надзора. Теперь при выявлении недостатков в продукции деятельность предпринимателя не будет ограничиваться, а будет прекращено обращение некачественной продукции.
При этом предприниматель берет на себя ответственность за качество и безопасность своей продукции. Переход на международные стандарты будет осуществляться поэтапно во всех сферах.
В частности, с 1 июля 2026 года в сферах текстильной промышленности, электротехники и автомобилестроения будут введены новые требования. С 2027 года международные стандарты применяются в нефтегазовой, металлургической и строительной отраслях, а с 2028 года — в энергетике и химической промышленности.
В этом году планируется принять около 4,5 тысячи новых международных стандартов. Кроме того, с целью устранения излишних расходов и коррупции в процессе сертификации испытательные услуги будут переданы частному сектору.
Будут привлечены такие известные мировые компании, как «Intertek» (Великобритания), «SGS» (Швеция) и «TÜV» (Германия). Центр аккредитации будет подчинен Кабинету Министров.
Для повышения конкурентоспособности нашей продукции на международном рынке будет введен национальный знак соответствия «CUz». Этот знак подтверждает безопасность и качество узбекской продукции.
Также испытательные лаборатории будут полностью цифровизированы, что снизит влияние человеческого фактора. Эти реформы избавят предпринимателей от бюрократических препятствий и ускорят интеграцию национальной экономики в мировой рынок.
Теперь ожидается, что местная продукция станет конкурентоспособной на международном уровне и завоюет новые рынки.