Toshkent xalqaro aeroportida bojxona xodimlari tomonidan zargarlik buyumlarini noqonuniy olib kirish va olib chiqishga urinishlarga chek qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda tegishli idoralar ma’lumot berdi. Birinchi holatda, Toshkent - Olmaota yo‘nalishidagi reysda yo‘lovchining yuklari tekshirilganida, jomadon ichidagi metall tasmalar aniqlangan.
Rentgen apparati yordamida aniqlangan bu buyumlar sariq rangli zargarlik mahsulotlari bo‘lib, ularning og‘irligi 350 grammni, qiymati esa 549 million so‘mni tashkil qilgan. Yo‘lovchi bu yukni tanishidan olganini va ichida zargarlik buyumlari borligini bilmaganini aytgan.
Ikkinchi holatda, Istanbuldan kelgan yo‘lovchi "yashil yo‘lak" orqali o‘tishga uringan vaqtida bojxona xodimlari tomonidan tekshiruv o‘tkazilgan. Natijada, uning ichki kiyimlari va paypoqlaridan qiymati 833 million so‘mlik, og‘irligi 710 gramm bo‘lgan zargarlik buyumlari topilgan.
Uchinchi holatda esa turkiyalik yo‘lovchi taqinchoqlarni shimining cho‘ntagiga va paypog‘iga joylab olib o‘tishga uringan. U olib o‘tmoqchi bo‘lgan buyumlarning umumiy og‘irligi 803 gramm, qiymati esa 907 million so‘mni tashkil etgan.
Ushbu holatda aniqlangan barcha buyumlarning umumiy og‘irligi 1 863 gramm bo‘lib, umumiy qiymati 2,289 milliard so‘mga teng bo‘lgan. Barcha holatlar yuzasidan huquq-tartibot idoralari tomonidan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
Bu kabi qonunbuzarliklarning oldini olish uchun bojxona organlari tomonidan chora-tadbirlar davom ettirilmoqda.

В аэропорту Ташкента задержаны ювелирные изделия на сумму 2,3 миллиарда
В международном аэропорту Ташкента сотрудники таможни пресекли попытки незаконного ввоза и вывоза ювелирных изделий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили соответствующие органы. В первом случае при проверке багажа пассажира рейса Ташкент – Алматы были обнаружены металлические ленты внутри чемодана.
С помощью рентгеновского аппарата выявленные изделия оказались ювелирными изделиями желтого цвета, их вес составил 350 граммов, а стоимость – 549 миллионов сумов. Пассажир заявил, что получил этот багаж от знакомого и не знал о наличии ювелирных изделий внутри.
Во втором случае при попытке прохождения пассажира из Стамбула через «зеленый коридор» таможенники провели проверку. В результате в его нижнем белье и носках были обнаружены ювелирные изделия стоимостью 833 миллиона сумов и весом 710 граммов.
В третьем случае турецкий пассажир пытался провезти украшения, спрятав их в карманах брюк и носках. Общий вес провозимых изделий составил 803 грамма, а стоимость – 907 миллионов сумов.
Общий вес всех выявленных изделий в этих случаях составил 1863 грамма, а общая стоимость – 2,289 миллиарда сумов. По всем случаям правоохранительными органами возбуждены уголовные дела.