Shu munosabat bilan mamlakatimizda ichki bozorlarda narx-navo barqarorligini ta’minlash masalasi dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev bu borada dehqon bozorlari va yirik savdo markazlarida arzonlashtirilgan oziq-ovqat yarmarkalarini tashkil etish bo‘yicha mutasaddilarga aniq ko‘rsatmalar berdi.
Yig‘ilishda keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, yanvar oyida yillik inflyatsiya 7,2 foizni tashkil etgan. Bu ko‘rsatkichning katta qismi oziq-ovqat mahsulotlari narxining oshishi bilan bog‘liq bo‘lib, ularning 45 foizi aynan ushbu turdagi mahsulotlarga to‘g‘ri keladi.
Jumladan, go‘sht narxi o‘sishi umumiy inflyatsiyaning 13 foizini tashkil etgan. Narxlarning oshib borishi, asosan, aholining dasturxon mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyojini qoplashdagi qiyinchiliklar bilan bog‘liq.
Go‘sht mahsulotlarida importga qaramlikni kamaytirish uchun mamlakatda ozuqa bazasini kengaytirish ishlari olib borilmoqda. Masalan, Muborak tumanida 5 ming gektar yerga makkajo‘xori ekish ishlari boshlangan va bu tajriba endilikda qo‘shimcha 60 ming gektar maydonga kengaytiriladi.
Ushbu loyihalar natijasida 350 ming bosh chorva uchun kafolatli ozuqa manbai yaratilishi rejalashtirilgan. Chorvachilik sohasida yana bir muhim yo‘nalish — mayda shoxli qoramol naslini yaxshilashdir.
O‘tgan yili Mo‘g‘ulistondan 100 ming bosh qo‘y va echki olib kelingan bo‘lib, bu ish joriy yilda ham davom ettiriladi. Bu choralar mahalliy go‘sht mahsulotlarini ko‘paytirishga qaratilgan.
Kartoshka yetishtirish masalasi ham muhokama qilindi. O‘tgan yili 772 ming tonna kartoshka import qilingan bo‘lsa, kelgusida bu ko‘rsatkichni kamaytirish uchun 2026 yilga qadar yillik hosilni 4,5 million tonnagacha oshirish vazifasi qo‘yildi.
Ushbu rejalar import hajmini pasaytirishga va ichki bozorda narxlarni barqarorlashtirishga xizmat qiladi. Shuningdek, narxlarni sun’iy ushlab turish emas, balki bozorni oldindan tahlil qilish va rejali boshqarish uchun Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzurida ishlovchi Tarmoq bozorlari va mehnat unumdorligi markazi faoliyatini kuchaytirish topshirildi.
Markaz ichki va tashqi xatarlarni oldindan aniqlash, bozor talabini prognoz qilish va oziq-ovqat mahsulotlari balansini shakllantirish bilan shug‘ullanadi. Ramazon oyini kutib olish arafasida bozorlar faoliyati tizimli nazorat ostida bo‘lishi muhim.
Agar arzonlashtirilgan yarmarkalar samarali tashkil etilsa, bu aholining turmush sharoitiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Ramazon oyida narxlar emas, niyatlar og‘irroq bo‘lishi kerak.

Перед Рамаданом на рынках будет обеспечена стабильность цен
В связи с этим в нашей стране вопрос обеспечения стабильности цен на внутреннем рынке приобретает особую важность. Президент Шавкат Мирзиёев дал четкие указания ответственным лицам по организации ярмарок с удешевленными продуктами питания на фермерских рынках и крупных торговых центрах.
Согласно данным, приведенным на совещании, в январе годовая инфляция составила 7,2 процента. Большая часть этого показателя связана с ростом цен на продукты питания, на которые приходится 45 процентов.
В частности, рост цен на мясо составил 13 процентов от общей инфляции. Повышение цен связано в основном с трудностями в удовлетворении потребностей населения в продуктах питания.
Для снижения зависимости от импорта мясных продуктов в стране ведутся работы по расширению кормовой базы. Например, в районе Муборак начаты работы по посеву кукурузы на площади 5 тысяч гектаров, и этот опыт будет расширен до дополнительных 60 тысяч гектаров.
В результате этих проектов планируется создать гарантированный источник кормов для 350 тысяч голов скота. Еще одним важным направлением в животноводстве является улучшение породы мелкорогатого скота.
В прошлом году из Монголии было привезено 100 тысяч голов овец и коз, и эта работа продолжится в текущем году. Эти меры направлены на увеличение производства местного мяса.
Также обсуждался вопрос выращивания картофеля. В прошлом году было импортировано 772 тысячи тонн картофеля, и для снижения этого показателя поставлена задача увеличить ежегодный урожай до 4,5 миллиона тонн к 2026 году.
Эти планы направлены на сокращение объема импорта и стабилизацию цен на внутреннем рынке. Кроме того, было поручено усилить деятельность Центра сетевых рынков и производительности труда, работающего при Министерстве экономики и финансов, для не искусственного удержания цен, а для анализа рынка и планового управления.
Центр занимается предварительным выявлением внутренних и внешних рисков, прогнозированием спроса на рынке и формированием баланса продуктов питания. В преддверии месяца Рамадан важно системно контролировать деятельность рынков.
Если ярмарки с удешевленными товарами будут организованы эффективно, это положительно скажется на уровне жизни населения. В месяц Рамадан должны быть тяжелы не цены, а намерения.