Mahalliy avtomobillar uchun kreditlar arzonlashadi
13-fevral kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida o‘tkazilgan yig‘ilishda iqtisodiy o‘sishni ta’minlash va aholi iste’molini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muhim masalalar muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda mahalliy avtomobillarga bo‘lgan talabni oshirish maqsadida avtokredit stavkalarini pasaytirish va kredit ajratish hajmini kengaytirish zarurligi ta’kidlandi. Bugungi kunda mamlakatda yiliga 650 ming dona avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lgan to‘rtta yirik korxona faoliyat yuritmoqda.
Shu bilan birga, ishlab chiqarishni yanada mahalliylashtirish uchun joriy yilda 300 dan ortiq korxona bilan hamkorlikda qo‘shimcha 763 turdagi ehtiyot qismlarni ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Bu mahalliy sanoatning rivojlanishi va avtomobillar narxining pasayishiga xizmat qiladi.
Yig‘ilishda ishlab chiqariladigan avtomobillar sonini 510 ming donaga yetkazish vazifasi ham belgilandi. Bu esa bozordagi talab va taklif muvozanatini saqlash, navbat va kutish muddatlarini qisqartirishga yordam beradi.
Shuningdek, Chirchiqdagi agrotexnika klasterining samarali ishlashiga alohida e’tibor qaratildi. Agar klaster to‘liq quvvat bilan ishlasa va lizing xizmatlari orqali qulay moliyaviy sharoitlar yaratilsa, dehqon va fermerlar yiliga kamida 15 mingta texnika xarid qilishi mumkinligi qayd etildi.
Yig‘ilish yakunida avtomobil sanoati mas’ullariga ishlab chiqarish dasturini 10,5 foiz o‘sishga mos ravishda qayta ko‘rib chiqish va mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Bu chora-tadbirlar mahalliy avtomobil bozorini rivojlantirish va aholining ehtiyojlarini qondirishga qaratilgan.

Кредиты на местные автомобили станут дешевле
13 февраля на совещании под руководством Президента Шавката Мирзиёева обсуждались важные вопросы, направленные на обеспечение экономического роста и поддержку потребления населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
На совещании было подчеркнуто, что для увеличения спроса на местные автомобили необходимо снизить ставки автокредитов и расширить объемы кредитования. В настоящее время в стране работают четыре крупных предприятия с производственной мощностью 650 тысяч автомобилей в год.
Кроме того, для дальнейшей локализации производства в этом году запланировано совместно с более чем 300 предприятиями производство дополнительных 763 видов запасных частей. Это будет способствовать развитию местной промышленности и снижению цен на автомобили.
На совещании также была поставлена задача увеличить производство автомобилей до 510 тысяч единиц. Это поможет сохранить баланс спроса и предложения на рынке, а также сократить очереди и сроки ожидания.
Особое внимание было уделено эффективной работе агротехнического кластера в Чирчике. Отмечено, что при полной загрузке кластера и создании удобных финансовых условий через лизинговые услуги фермеры и земледельцы смогут ежегодно приобретать не менее 15 тысяч единиц техники.
По итогам совещания ответственным за автомобильную промышленность были даны поручения пересмотреть производственную программу с учетом роста на 10,5% и эффективно использовать имеющиеся возможности. Эти меры направлены на развитие местного автомобильного рынка и удовлетворение потребностей населения.