2026 yildan yoshlar uchun startap chempionati boshlanadi
2026 yildan boshlab har yili yoshlar o‘rtasida eng yaxshi biznes va startap g‘oyalarini aniqlash maqsadida “Yosh tadbirkorlar” chempionati tashkil etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyihaning asosiy maqsadi - yoshlarning innovatsion g‘oyalarini amaliyotga tatbiq etish, ularga moliyaviy ko‘mak, ekspertiza va davlat qo‘llovini taqdim etishdir. Chempionat natijalariga ko‘ra, g‘olib bo‘lgan loyihalar faqat diplom bilan cheklanib qolmaydi.
Ular uchun investitsiyalar ajratiladi, mahsulotlarni bozorda brend sifatida tanitish uchun mutaxassislar xarajatlari qoplanadi, hatto davlat mukofotlariga tavsiya etish imkoniyati yaratiladi. Bu esa yosh tadbirkorlarning g‘oyalarini rivojlantirishda muhim turtki bo‘ladi.
Loyihaning asosiy afzalliklaridan biri shundaki, chempionat doirasida 100 tagacha biznes va startap loyihasi tanlanadi va ularga 1 milliard so‘mgacha investitsiya ajratiladi. Ushbu mablag‘lar Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish davlat maqsadli jamg‘armasi hamda Yoshlar ventures venchur jamg‘armasi tomonidan taqdim etiladi.
Bu orqali “g‘oya bor, lekin moliyaviy manba yo‘q” degan muammo hal qilinadi. Shuningdek, startaplarni brendga aylantirish uchun marketing, sotuv kanallari va mahsulotni bozorda pozitsiyalash bo‘yicha xarajatlar ham qoplab beriladi.
Bu xarajatlar BHMning 100 baravarigacha bo‘lishi mumkin. Bundan tashqari, texnologik startaplar uchun maxsus imtiyozlar ham ko‘zda tutilgan.
Masalan, IT-park rezidenti maqomini olishda minimal eksport talablari bekor qilinadi. 2026 yildan boshlab “Startap ekspo” ko‘rgazmasi ham har yili o‘tkaziladi.
Ushbu ko‘rgazma startaplar uchun o‘z loyihalarini investorlar, mijozlar va hamkorlar oldida namoyish etish imkonini beradi. Xulosa qilib aytganda, 2026 yildan boshlab yoshlar uchun startaplar yaratish orzudan real imkoniyatga aylanmoqda.
Buning uchun hozirdan o‘z g‘oyalarini aniq rejalashtirish, muammolarni hal qilish yo‘llarini ishlab chiqish va loyihani amaliyotga joriy etish rejasini tayyorlash zarur. Manba: one.uz.

С 2026 года стартует чемпионат стартапов для молодежи
С 2026 года ежегодно будет организовываться чемпионат «Молодые предприниматели» с целью выявления лучших бизнес- и стартап-идей среди молодежи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная цель данного проекта — внедрение инновационных идей молодежи в практику, предоставление им финансовой поддержки, экспертизы и государственной поддержки. По итогам чемпионата победившие проекты не ограничатся только дипломом.
Для них будут выделены инвестиции, покрыты расходы специалистов на продвижение продуктов на рынке как брендов, а также будет создана возможность рекомендовать их к государственным наградам. Это станет важным стимулом для развития идей молодых предпринимателей.
Одним из главных преимуществ проекта является то, что в рамках чемпионата будет отобрано до 100 бизнес- и стартап-проектов, которым будет выделено до 1 миллиарда сумов инвестиций. Эти средства предоставляются Государственным целевым фондом развития молодежного предпринимательства и венчурным фондом Молодежных венчуров.
Таким образом, решается проблема «есть идея, но нет финансовых ресурсов». Кроме того, расходы на маркетинг, каналы продаж и позиционирование продукта на рынке для превращения стартапов в бренд также будут покрываться.
Эти расходы могут составлять до 100-кратного размера минимальной заработной платы. Кроме того, предусмотрены специальные льготы для технологических стартапов.
Например, при получении статуса резидента IT-парка отменяются минимальные требования к экспорту. С 2026 года ежегодно будет проводиться выставка «Startap expo».
Эта выставка даст стартапам возможность представить свои проекты перед инвесторами, клиентами и партнерами. В заключение можно сказать, что с 2026 года создание стартапов для молодежи превращается из мечты в реальную возможность.
Для этого уже сейчас необходимо четко планировать свои идеи, разрабатывать пути решения проблем и готовить план внедрения проекта в практику. Источник: one.uz.