Firibgarlikdan saqlaning: Pensiya jamg‘armasi ogohlantiradi
So‘nggi paytlarda pensiya yoshidagi fuqarolarga telefon orqali firibgarlik yo‘li bilan murojaat qilinayotgan holatlar ko‘paymoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Pensiya jamg‘armasi bu borada fuqarolarni hushyor bo‘lishga chaqirdi. Ma’lum bo‘lishicha, firibgarlar o‘zlarini bank yoki Pensiya jamg‘armasi xodimi sifatida tanishtirib, fuqarolarga “Pensiyangiz kelasi oydan oshadi.
Buning uchun shaxsiy ma’lumotlaringizni yoki telefoningizga kelgan kodni aytishingiz kerak”, degan mazmunda yolg‘on ma’lumot berishmoqda. Ular shu yo‘l bilan fuqarolarning ishonchiga kirishga va shaxsiy ma’lumotlarini qo‘lga kiritishga harakat qilmoqda.
Pensiya jamg‘armasi fuqarolarga shuni eslatmoqdaki, jamg‘arma xodimlari hech qachon telefon orqali shaxsiy ma’lumotlar yoki SMS orqali kelgan kodlarni so‘ramaydi. Shu sababli, begona shaxslarga pasport, plastik karta, JSHSHIR (PINFL) raqami kabi shaxsiy ma’lumotlarni taqdim etish qat’iyan man etiladi.
Agar shubhali qo‘ng‘iroqlar yoki firibgarlik urinishlariga duch kelsangiz, zudlik bilan 1271 – Pensiya jamg‘armasining ishonch telefoni yoki 102 – Ichki ishlar organlari raqamiga murojaat qilishingiz tavsiya etiladi. Bu kabi holatlarning oldini olish uchun hushyorlikni oshirish va shaxsiy ma’lumotlarni begona shaxslar bilan ulashmaslik muhimdir.

Остерегайтесь мошенничества: Пенсионный фонд предупреждает
В последнее время участились случаи мошенничества по телефону с гражданами пенсионного возраста. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пенсионный фонд призвал граждан быть бдительными. Как стало известно, мошенники представляются сотрудниками банка или Пенсионного фонда и сообщают гражданам ложную информацию в духе: «Ваша пенсия с следующего месяца увеличится.
Для этого необходимо сообщить ваши личные данные или код, пришедший на телефон». Они таким образом пытаются завоевать доверие граждан и получить их личные данные.
Пенсионный фонд напоминает гражданам, что сотрудники фонда никогда не запрашивают личные данные или коды, пришедшие по SMS, по телефону. Поэтому категорически запрещается предоставлять посторонним лицам такие личные данные, как паспорт, пластиковая карта, ИНН (ПИНФЛ).
Если вы столкнулись с подозрительными звонками или попытками мошенничества, рекомендуется немедленно обращаться по телефону доверия Пенсионного фонда 1271 или в органы внутренних дел по номеру 102. Для предотвращения подобных случаев важно повышать бдительность и не делиться личными данными с посторонними лицами.