O‘zbekistonda 2025 yilda 13,7 mln tonna sabzavot yetishtirildi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekistonda jami 13,7 million tonna sabzavot yetishtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan 1,2 foizga ko‘proqni tashkil etadi. Sabzavot yetishtirishda barcha toifadagi xo‘jaliklarning hissasi katta bo‘lib, bu yilgi hosil miqdori mamlakat bo‘ylab salmoqli bo‘ldi.
Hududlar kesimida Andijon viloyati yetakchilik qilgan va bu yerda 2 million 89 ming tonnadan ortiq sabzavot yetishtirilgan. Ikkinchi o‘rinda Samarqand viloyati bo‘lib, bu hududda 1 million 686 ming tonna sabzavot yetishtirilgan.
Farg‘ona viloyati esa 1 million 616 ming tonna ko‘rsatkich bilan uchinchi o‘rinni egallagan. Surxondaryo viloyatida 1 million 451 ming tonna, Toshkent viloyatida esa 1 million 378 ming tonna sabzavot yetishtirilgan.
Boshqa hududlarda ham hosil salmoqli bo‘lgan. Masalan, Buxoro viloyatida 1 million 190 ming tonna, Namangan viloyatida 1 million 163 ming tonna, Xorazmda 737 ming tonna, Qashqadaryoda 663 ming tonna sabzavot yetishtirilgan.
Jizzax, Qoraqalpog‘iston, Navoiy va Sirdaryo viloyatlarida ham hosildorlik yaxshi bo‘lgan. Toshkent shahri esa 1,5 ming tonna sabzavot yetishtirishga muvaffaq bo‘lgan.
Bu natijalar O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi sohasida olib borilayotgan samarali ishlarni ko‘rsatadi. Manba: zamin.uz.

В Узбекистане в 2025 году было выращено 13,7 млн тонн овощей
По данным Национального статистического комитета, в 2025 году в Узбекистане было произведено в общей сложности 13,7 миллиона тонн овощей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель на 1,2 процента больше по сравнению с 2024 годом. В производстве овощей значительный вклад внесли хозяйства всех категорий, и урожай этого года был значительным по всей стране.
По регионам лидером стал Андижанский вилоят, где было произведено более 2 миллионов 89 тысяч тонн овощей. Второе место занял Самаркандский вилоят с 1 миллионом 686 тысяч тонн овощей.
Ферганский вилоят занял третье место с показателем в 1 миллион 616 тысяч тонн. В Сурхандарьинском вилояте произведено 1 миллион 451 тысяча тонн, а в Ташкентском вилояте — 1 миллион 378 тысяч тонн овощей.
В других регионах также был значительный урожай. Например, в Бухарском вилояте — 1 миллион 190 тысяч тонн, в Наманганском вилояте — 1 миллион 163 тысячи тонн, в Хорезме — 737 тысяч тонн, в Кашкадарье — 663 тысячи тонн овощей.
В Джизакском, Каракалпакстане, Навоийском и Сырдарьинском вилояте урожайность также была хорошей. Город Ташкент сумел произвести 1,5 тысячи тонн овощей.
Эти результаты демонстрируют эффективную работу в сельскохозяйственной сфере Узбекистана. Источник: zamin.uz.