Mamlakatda hunarmandlar soni 22 mingdan oshdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026 yil 1 yanvar holatiga mamlakatda faoliyat ko‘rsatayotgan hunarmandlar soni 22 117 nafarni tashkil qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hududlar bo‘yicha tahlil qilinsa, eng ko‘p hunarmand Toshkent shahrida qayd etilgan bo‘lib, ularning soni 2 906 nafarga yetgan. Keyingi o‘rinlarda Farg‘ona viloyati (2 564 nafar), Samarqand viloyati (2 090 nafar), Andijon viloyati (2 088 nafar) va Namangan viloyati (1 990 nafar) joylashgan.
Xorazm viloyatida 1 977 nafar hunarmand faoliyat yuritayotgani aniqlangan. Toshkent viloyatida esa bu ko‘rsatkich 1 791 nafarni tashkil etadi.
Shuningdek, Qashqadaryo viloyatida 1 496 nafar, Buxoro viloyatida 1 474 nafar, Jizzax viloyatida 1 033 nafar hunarmand ro‘yxatga olingan. Qoraqalpog‘iston Respublikasida 951 nafar, Surxondaryo viloyatida 845 nafar, Sirdaryo viloyatida 465 nafar, Navoiy viloyatida esa 447 nafar hunarmand mavjud.
Mazkur ma’lumotlar hunarmandchilikning hududlar bo‘yicha rivojlanish darajasini ko‘rsatib beradi. Bu ko‘rsatkichlar hududiy iqtisodiy faoliyatni tahlil qilishda muhim ahamiyatga ega.

Количество ремесленников в стране превысило 22 тысячи
По данным Национального статистического комитета, на 1 января 2026 года количество действующих ремесленников в стране составило 22 117 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Если проанализировать по регионам, то наибольшее число ремесленников зарегистрировано в городе Ташкент — их количество достигло 2 906 человек. Далее следуют Ферганская область (2 564 человека), Самаркандская область (2 090 человек), Андижанская область (2 088 человек) и Наманганская область (1 990 человек).
В Хорезмской области выявлено 1 977 ремесленников, а в Ташкентской области этот показатель составляет 1 791 человек.
Также в Кашкадарьинской области зарегистрировано 1 496 ремесленников, в Бухарской области — 1 474, в Джизакской области — 1 033. В Республике Каракалпакстан насчитывается 951 ремесленник, в Сурхандарьинской области — 845, в Сирдарьинской области — 465, в Навоийской области — 447 ремесленников.
Эти данные отражают уровень развития ремесленничества по регионам. Эти показатели имеют важное значение при анализе региональной экономической деятельности.