O‘zbekiston bo‘ylab hafta davomida iliq ob-havo kutilmoqda
O‘zgidromet xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 18–20 fevral kunlari O‘zbekiston hududi bo‘ylab yog‘ingarchilik kutilmaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Haftaning o‘rtasidan boshlab ob-havo ancha iliqlashib, havo ochiq bo‘lishi mumkin. Kun davomida harorat ko‘tarilib, iliq ob-havo hukm suradi.
Dushanba va seshanba kunlari ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor. Ammo shimoli-g‘arbiy hududlarda yog‘ingarchilik bo‘lmaydi.
Kunduzgi harorat +15…+20 daraja atrofida bo‘lishi, ayrim joylarda esa tuman tushishi mumkinligi aytilmoqda. Chorshanba-juma kunlari ob-havo yanada iliqlashadi.
Kunduzgi harorat +20…+25 darajagacha ko‘tarilishi, kechalari esa +7…+12 daraja atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda. Toshkent shahrida ham 18–20 fevral kunlari yog‘ingarchilik bo‘lmaydi.
Kunduzlari harorat +22…+25 daraja, kechalari esa +9…+12 daraja bo‘lishi kutilmoqda. Shamol tezligi ayrim hududlarda 13–18 m/s gacha kuchayishi mumkin.
Ba’zi joylarda esa shamol vaqt-vaqti bilan 23 m/s gacha yetishi ehtimoli mavjud. Shu sababli kuchli shamolli kunlarda ehtiyot choralarini ko‘rish tavsiya etiladi.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarga alohida e’tibor qaratish lozim. 16–18 fevral kunlari bu hududlarda yog‘ingarchilik bo‘lishi, sel va suv toshqinlari kuzatilishi mumkin.
Tog‘larda qor ko‘chishi xavfi ham mavjud. Shu sababli ushbu kunlarda tog‘li hududlarga sayohat qilish tavsiya etilmaydi.
Toshkent shahri bo‘yicha 16 fevral kuni kunduzi vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi mumkin. 17 fevralda kechasi va ertalab yomg‘ir va tuman kuzatiladi.
18–20 fevral kunlari esa havo quruq va iliq bo‘lishi kutilmoqda. Manba: O‘zgidromet.