Tog‘li hududlarda sel xavfi: ehtiyotkorlik zarur!
16–17 fevral kunlari kutilayotgan yomg‘irlar sababli respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi xavfi mavjud. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning ma’lumotiga ko‘ra, ayrim hududlarda yomg‘ir suvlari to‘planib, suv bosishi holatlari ham kuzatilishi mumkin. Shu bois, aholi va haydovchilar ehtiyot choralarini ko‘rishi lozim.
Sel xavfi asosan Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Navoiy, Jizzax, Toshkent, Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlarining ayrim tumanlari va shaharlariga daxl qilishi mumkin. Ayniqsa, tog‘ yonbag‘irlari, soy bo‘ylari va pastqam hududlarda xavf darajasi yuqoriroq ekanligi ta’kidlanmoqda.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda yashovchi fuqarolar, dam olishga chiqqanlar hamda haydovchilardan alohida ehtiyotkorlik so‘raladi. Soy va ariq bo‘ylarida to‘xtab turmaslik, xavfli yo‘llarda tezlikni pasaytirish, ob-havo yomonlashgan taqdirda tog‘li yo‘nalishlarga bormaslik tavsiya etiladi.
Bu kunlarda “tez yetib olish” emas, balki “sog‘-omon qaytish” tamoyiliga amal qilish muhim. Ma’lumot manbasi: Zamin.uz.