O‘zbekistonda havo iliqlashadi, yomg‘ir ehtimoli bor.
O‘zgidrometning ma’lumotiga ko‘ra, O‘zbekistonda bu hafta havo asta-sekin iliqlashadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kunduzgi harorat 20–25 darajagacha ko‘tarilishi kutilmoqda. Shunday ekan, qishki kiyimlarni hali shoshilmay yig‘ishtirib qo‘ygan ma’qul.
Bahoriy kunlarning boshlanishi yaqinlashmoqda. 16–17-fevral kunlari mamlakatning ayrim hududlarida yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Shimoli-g‘arbiy hududlarda esa quruq havo saqlanib qoladi. Kunduzgi harorat 15–20 daraja atrofida bo‘ladi.
Ayrim joylarda tuman tushishi ehtimoldan xoli emas. 18–20-fevral kunlari yog‘ingarchilik deyarli kutilmaydi.
Ushbu kunlarda havo kunduzlari 20–25 darajagacha isiydi, kechalari esa 7–12 daraja bo‘lishi mumkin. Shamolning tezligi ba’zi joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi, ayrim paytlarda esa 23 m/s ga yetishi mumkin.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda ehtiyot bo‘lish tavsiya etiladi. 16–18-fevral kunlari bu hududlarda yog‘ingarchilik kuzatilishi, sel-suv toshqini xavfi yuzaga kelishi mumkin.
Tog‘larda qor ko‘chishi xavfi ham bor. Toshkent shahrida 16-fevral kuni vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi mumkin, havo harorati 17–19 daraja atrofida bo‘ladi.
17-fevralda kechasi va ertalab yomg‘ir va tuman kuzatilishi ehtimoli bor, kunduz kunlari esa yog‘ingarchilik kutilmaydi, harorat 15–17 daraja bo‘ladi. 18–20-fevral kunlari esa yomg‘irsiz ob-havo kuzatiladi.
Kechalari havo 9–12 daraja, kunduz kunlari esa 22–25 darajagacha isishi mumkin. 19-fevral kunlari iliq kunlar davom etadi, ammo 21-fevraldan boshlab yana sovuqroq havo qaytishi ehtimoli bor.
Shu sababli uzoq muddatli rejalarni tuzishda ushbu ma’lumotlarni e’tiborga olish tavsiya etiladi. Ma’lumot manbasi: O‘zgidromet.