2026 yilda bolalar xavfsizligi kuchaytiriladi.
O‘zbekistonda 2026 yil "Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili" deb e’lon qilinishi doirasida davlat dasturi tasdiqlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dasturda ayollar va bolalar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha muhim tashabbuslar ko‘zda tutilgan. Ularning eng diqqatga sazovorlaridan biri — 14 yoshga to‘lmagan bolalarga nisbatan sodir etilgan jinsiy jinoyatlar uchun umrbod qamoq jazosi joriy etilishi rejalashtirilmoqda.
Mazkur qonunchilik o‘zgarishlari 2026 yil 1 apreldan kuchga kirishi kutilmoqda. Bu esa bolalarga qarshi sodir etiladigan og‘ir jinoyatlar uchun jazoni yanada qat’iylashtirishni nazarda tutadi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, bola xavfsizligi masalasi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lishi lozim. Ushbu tashabbus profilaktika va jazolashning muqarrarligi orqali jamiyatda himoyani kuchaytirish maqsadini ko‘zda tutadi.
Davlat dasturida boshqa muhim yo‘nalishlar ham belgilangan. Xususan, zo‘ravonlikka qarshi kurashni kuchaytirish, sud-huquq tizimini takomillashtirish, korrupsiyaga qarshi kurash choralarini yangi bosqichga olib chiqish va “yashil” energiya ulushini oshirish kabi masalalar ham kun tartibiga kiritilgan.

В 2026 году безопасность детей будет усилена
В Узбекистане в рамках объявления 2026 года «Годом развития махалли и повышения общества» утверждается государственная программа. Об этом сообщает Zamin.uz.
В данной программе предусмотрены важные инициативы по обеспечению безопасности женщин и детей. Одна из самых заметных — планируется введение пожизненного заключения за сексуальные преступления, совершённые в отношении детей младше 14 лет.
Ожидается, что эти изменения в законодательстве вступят в силу с 1 апреля 2026 года. Это предусматривает ужесточение наказания за тяжкие преступления против детей.
Эксперты отмечают, что вопрос безопасности детей должен быть одним из приоритетных направлений государственной политики. Эта инициатива направлена на усиление защиты в обществе через профилактику и неизбежность наказания.
В государственной программе также определены другие важные направления. В частности, усиление борьбы с насилием, совершенствование судебно-правовой системы, переход на новый уровень мер по борьбе с коррупцией и увеличение доли «зелёной» энергии также включены в повестку дня.
Основная цель реформ 2026 года — практическое обеспечение безопасности детей. Если эти инициативы будут успешно реализованы, ожидаются положительные результаты в обеспечении справедливости и безопасности в обществе.