Ramazon oyida ehtiyojmandlarga 1 trillion so‘m yordam ajratiladi
16-fevral kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda davlat rahbari keksalar, yolg‘iz yashovchilar va ehtiyojmand insonlarga yordam ko‘rsatish, og‘ir sharoitda qolgan oilalarga amaliy ko‘mak berish jamiyatning eng muhim qadriyatlaridan biri ekanini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu masala bir martalik tadbir emas, balki kundalik hayotimizning ajralmas qismiga aylanishi zarurligi alohida qayd etildi. Yig‘ilishda Ramazon oyi munosabati bilan maxsus chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilgani haqida ma’lumot berildi.
Bu tashabbus “Ramazon – mehr-muruvvat, ahillik va shukronalik oyi” shiori ostida amalga oshirilishi belgilandi. Tashabbusning asosiy maqsadi Ramazon oyini nafaqat ruhiy poklanish va ibodat vaqti, balki bir-birini qo‘llab-quvvatlash va mehr-oqibat ko‘rsatish davriga aylantirishdir.
Mablag‘ taqsimoti masalasiga kelsak, “Vaqf” xayriya jamg‘armasiga 750 milliard so‘m, Ijtimoiy himoya milliy agentligi orqali esa 300 milliard so‘m ajratilishi rejalashtirilgan. Umumiy hisobda 1 trillion 50 milliard so‘m miqdoridagi mablag‘lar ehtiyojmand oilalarga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatish, nogironligi bor shaxslarning davolanish xarajatlarini qoplash kabi maqsadlarga yo‘naltiriladi.
Bu yordam faqat oziq-ovqat bilan cheklanmay, hayotiy muammolarni yengillashtirishga qaratilishi bilan ahamiyatlidir. Yig‘ilishda yoshlar va axborot xavfsizligi masalasi ham ko‘tarildi.
Axborot texnologiyalari orqali radikal va ekstremistik g‘oyalar tarqatilayotgani, bu esa ayniqsa yoshlar ongiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgani ta’kidlandi. Ushbu muammoni faqat jazo choralaridan foydalanib hal qilish qiyinligi, buning o‘rniga ma’naviy immunitetni oshirish va profilaktika ishlarini kuchaytirish zarurligi aytildi.
Shuningdek, xotin-qizlar mavzusi alohida e’tiborga olindi. Ayollarni radikal g‘oyalar ta’siridan asrash, ularni ma’nan va moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash muhim vazifa sifatida belgilandi.
Davlat rahbari buzg‘unchi g‘oyalarga aldanib qolgan shaxslarni jamiyatdan chetlatish emas, balki ularni ijtimoiy hayotga qaytarish, ularga psixologik va tibbiy yordam ko‘rsatish, kasb-hunarga o‘rgatish va bandligini ta’minlash zarurligini ta’kidladi. Yordamlarning adolatli va shaffof taqsimlanishi masalasida qat’iy tartib o‘rnatilishi lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Har bir mahallada ehtiyojmand oilalarning ro‘yxatini shakllantirish va yordamni millat, din yoki ijtimoiy kelib chiqishidan qat’i nazar teng taqsimlash talabi qo‘yildi. Xulosa qilib aytganda, Ramazon oyi oldidan qabul qilingan ushbu chora-tadbirlar jamiyatda mehr-oqibat va birdamlikni kuchaytirishga qaratilgan.
Agar bu sa’y-harakatlar to‘g‘ri tashkil etilsa, Ramazon oyi haqiqiy mehr-muruvvat va ahillik davriga aylanadi.