2026 yilgi Ramazon taqvimi va bot ishga tushdi
O‘zbekiston musulmonlari idorasi 2026 yilgi Ramazon oyi uchun rasmiy taqvimni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu taqvimda saharlik va iftorlik vaqtlari aniq ko‘rsatilgan bo‘lib, ular Toshkent vaqti bo‘yicha belgilangan. Bu esa ro‘za tutuvchilar uchun kun tartibini rejalashtirishni ancha osonlashtiradi.
Shu bilan birga, mamlakat hududlariga qarab vaqtlar biroz farq qilishi tabiiy. Shu sababli, har bir hudud uchun mos vaqtlarni aniqlash maqsadida maxsus Telegram boti — @fatvouz_taqvim_bot ishga tushirilgani ma’lum qilindi.
Ushbu bot orqali har kim o‘z joylashuvi bo‘yicha saharlik va iftorlik vaqtlari haqida tezkor ma’lumot olishi mumkin. Avvalroq ma’lum qilinganidek, 2026 yilgi Ramazon oyi 19 fevral kuni boshlanadi.
Bu xabar ko‘pchilik uchun muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Chunki Ramazon nafaqat ibodat oyi, balki oilaviy rejalar, ish tartibi va xayriya ishlari uchun ham alohida e’tibor talab etadigan davrdir.
Shuningdek, Prezident tomonidan imzolangan farmonda Ramazon tadbirlarini ortiqcha dabdabadan holi, ixcham va tejamkor tarzda o‘tkazish zarurligi ta’kidlangan. Ramazonning asosiy maqsadi — mehr-oqibat, shukronalik va ma’naviy tarbiya.
Dabdaba yoki ko‘z-ko‘z qilish emas, balki ma’no va samimiyat ustuvor bo‘lishi kerakligi qayd etilgan. Xulosa qilib aytganda, rasmiy taqvim e’lon qilindi, texnologik yordam vositalari ishga tushirildi.
Endi esa har kim Ramazonni o‘z hayotiga mos ravishda, tartibli va xotirjam tarzda kutib olishi mumkin. Ro‘za — bu sabr va barokat marafoni.
Uni to‘g‘ri rejalashtirish orqali Ramazonning haqiqiy ruhiyatini his etish mumkin. Manba: zamin.uz.