O‘zgidromet tomonidan navbatdagi ogohlantirish berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, joriy yilning 17–18 fevral kunlari kutilayotgan yog‘ingarchilik va havo harorati o‘zgarishlari sababli respublikaning tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi mavjud. Ushbu xavf haqida O‘zgidromet rasmiy ogohlantirish e’lon qilgan.
Xususan, quyidagi hududlarda qor ko‘chishi xavfi yuqori darajada baholanmoqda: - Qashqadaryo viloyatida: Dehqonobod, Kitob, Qamashi, Shahrisabz tumanlari; - Surxondaryo viloyatida: Boysun, Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo, Uzun tumanlari; - Samarqand viloyatida: Nurobod, Qo‘shrabot, Samarqand, Urgut tumanlari; - Jizzax viloyatida: Baxmal, Zomin tumanlari; - Toshkent viloyatida: Bo‘stonliq, Parkent, Ohangaron tumanlari, xususan Chotqol tizmasi tog‘lari; - Namangan viloyatida: Pop tumani. Tog‘li hududlarda yashovchi aholiga, dam olishga borgan fuqarolarga va ushbu hududlarda harakatlanayotgan haydovchilarga ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish tavsiya etiladi.
Mazkur holat yuzasidan barcha fuqarolardan xavfsizlik qoidalariga rioya qilish va ehtiyotkor bo‘lish so‘raladi. Ma’lumot O‘zgidromet tomonidan taqdim etilgan.

Озгидромет выпустил очередное предупреждение. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно ему, из-за ожидающихся осадков и изменений температуры воздуха 17–18 февраля текущего года существует угроза схода лавин в горных районах республики. Озгидромет официально объявил об этой опасности.
В частности, в следующих районах угроза схода лавин оценивается как высокая: - В Кашкадарьинской области: районы Дехканабад, Китаб, Камаши, Шахрисабз; - В Сурхандарьинской области: районы Бойсун, Кумкурган, Сариасия, Узун; - В Самаркандской области: районы Нуробод, Кошрабат, Самарканд, Ургут; - В Джизакской области: районы Бахмал, Зомин; - В Ташкентской области: районы Бостанлык, Паркент, Охангарон, в частности горы хребта Чаткаль; - В Наманганской области: район Поп. Жителям горных районов, отдыхающим и водителям, передвигающимся в этих местах, рекомендуется соблюдать меры предосторожности.
В связи с данной ситуацией всех граждан просят соблюдать правила безопасности и быть внимательными. Информация предоставлена Озгидрометом.