Tog‘li hududlarda qor ko‘chishi xavfi e’lon qilindi
O‘zgidromet tomonidan navbatdagi ogohlantirish berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, joriy yilning 17–18 fevral kunlari kutilayotgan yog‘ingarchilik va havo harorati o‘zgarishlari sababli respublikaning tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi mavjud. Ushbu xavf haqida O‘zgidromet rasmiy ogohlantirish e’lon qilgan.
Xususan, quyidagi hududlarda qor ko‘chishi xavfi yuqori darajada baholanmoqda: - Qashqadaryo viloyatida: Dehqonobod, Kitob, Qamashi, Shahrisabz tumanlari; - Surxondaryo viloyatida: Boysun, Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo, Uzun tumanlari; - Samarqand viloyatida: Nurobod, Qo‘shrabot, Samarqand, Urgut tumanlari; - Jizzax viloyatida: Baxmal, Zomin tumanlari; - Toshkent viloyatida: Bo‘stonliq, Parkent, Ohangaron tumanlari, xususan Chotqol tizmasi tog‘lari; - Namangan viloyatida: Pop tumani. Tog‘li hududlarda yashovchi aholiga, dam olishga borgan fuqarolarga va ushbu hududlarda harakatlanayotgan haydovchilarga ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish tavsiya etiladi.
Mazkur holat yuzasidan barcha fuqarolardan xavfsizlik qoidalariga rioya qilish va ehtiyotkor bo‘lish so‘raladi. Ma’lumot O‘zgidromet tomonidan taqdim etilgan.